Відповідальність підприємця за порушення готівкових лимітів

20:06:2018 г.

Запитання: Підприємець уклав договір з підприємством на суму 25 000 грн. Чи можна сплатити цю сумою готівкою?

Відповідь: Суб’єкти господарювання (юрособи і ФОП) можуть розраховуватися між собою за допомогою готівки, але треба виконувати законодавчі норми.

По-перше, суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані використовувати фіскальні РРО (ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР, далі — Закон № 265). Але в деяких випадках у законодавстві існує пільга, яка дозволяє не застосовувати РРО: наприклад, єдинники 2 і 3 групи, в яких обсяг річного доходу менше 1 млн грн. (крім реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні та зазначені у переліку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 16 березня 2017 року № 231) (п. 6 ст. 9 Закону № 265, п. 296.10 ПК).
Увага: якщо розрахунки між суб’єктами гос­подарювання здійснюються виключно у безготівковій формі (з одного поточного рахунку на інший), то РРО не використовують.

По-друге, готівкові розрахунки (у тому числі із застосуванням РРО) між суб’єктами господарювання повинні проводитись з ура­хуванням лімітних обмежень. У п. 6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2017 року № 148 (далі — Постанова № 148), передбачено, що про­тягом дня підприємства/підприємці можуть розраховуватись між собою готівкою у сумі, що не перевищує 10 тис. грн.*
Це «10000»-не обмеження діє тільки в ме­жах одного дня між суб’єктами господарю­вання (за одним або декількома документами). Тобто законодавство не забороняє провести готівкові розрахунки хоч із тисячею підприємців, але в межах 10 тис. грн. на день з кожним окремо. Однак якщо сплатити готівкою хоча б одному ФОП чи юрособі понад 10 тис. грн. — все, норми Постанови № 148 порушено. 

На щастя, фінансові штрафи за перевищення лімітів розрахунків готівкою не застосовуються. Оскільки вони не передбачені Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12 червня 1995 року № 436/95. А ось адміністративний штраф спла­тити доведеться. У разі здійснення суб’єктами господарювання розрахунків готівкою понад встановлену граничну суму такі платники притягуються до відповідальності згідно зі ст. 163-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме: адмінштраф на фізичну особу — підприємця, посадових осіб юридичної особи — від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 грн. до 3400 грн.). Якщо ж особа протягом року вже притягалася до адміністративної відповідальності за таке ж порушення, розмір штрафу значно зростає — від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 8500 грн. до 17000 грн.).
Головне, що треба знати: цей адмінштраф застосовують як до платника, так і до отримувача готівки.
Увага: неважливо, на скільки перевищено «десятитисячну» суму, на копійку чи на 1 млн грн., контролюючі органи притягнуть до адміністративної відповідальності. Ще для штрафу має значення, яке це порушення: перше чи повторне. 

Наведемо кілька порад для підприємців, які допоможуть уникнути штрафів.

1. Якщо згідно з договором розрахунки між суб’єктами господарювання потрібно здійснити протягом одного дня, то щоб уникнути штрафів, понадлімітну суму слід заплатити безготівково.
Наприклад, підприємець має сплатити іншому приватному підприємцеві (або підприємству) 11 червня 2018 року 15000 грн. Якщо він сплатить 10000 грн. готівкою, а 5000 грн. у безготівковій формі, то все буде в межах законодавства.
Ще можна заплатити цей залишок (5000 грн.) за допомогою каси банку (перерахувати кош­ти, не відкриваючи рахунку).

2. Якщо згідно з договором розрахунки між суб’єктами господарювання можна здійснювати протягом декількох днів, то щоб уникнути штрафів, слід сплачувати готівкою щоденно в межах 10 000 грн.
Наприклад, ФОП потрібно сплатити іншому підприємцеві (або підприємству) 25000 грн. Сторони домовилися, що оплата буде здійснюватися в готівковій формі. У такому разі, щоб не порушити законодавство, ФОП-покупець у перший день сплатить — 10000 грн., потім у другий день — 10000 грн., і нарешті у третій день — 5000 грн.


* Слід знати, що «десятитисячне» обмеження не поширюється (п. 8 Положення № 148) на: розрахунки суб’єктів господарювання з бюджетами та державними цільовими фондами; добровільні пожертвування та благодійну допомогу; видачу готівки працівнику для відрядження.



Газета "Консультант частного предпринимателя" №11, 2018 год
 
 
 

Rambler's Top100