Депутати пропонують відтермінувати застосування штрафів за зберігання пального без наявності відповідної ліцензії

06:06:2019 г.

Протягом останніх років Верховною Радою України прийнято ряд законів, направлених на удосконалення контролю за обігом пального та скорочення його тіньового обігу, який сягає 20% по дизпаливу та 30-50% по скрапленому газу, що призводить до щорічних втрат державного бюджету у розмірі до 10-12 млрд. гривень.

Зокрема, Законом України від 23.11.2018 № 2628  "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів" з 1 липня 2019 року удосконалюється порядок електронного адміністрування реалізації пального, а також запроваджується ліцензування виробництва, оптової та роздрібної торгівлі пальним, а також зберігання пального.

При цьому, зберігання пального може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензій на кожне місце зберігання пального, які видаються на 5 років, а розмір річної плати складає 780 гривень.

Для отримання ліцензії суб'єкт господарювання повинен подати заяву довільної форми, квитанцію про внесення річної плати за ліцензію, а також самостійно завірені копії таких документів:

  • (1) документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою будь-якого цільового призначення, на якій розташований об'єкт зберігання пального;
  • (2) акт вводу в експлуатацію об'єктів у місці зберігання пального або до 2022 року документ, що підтверджує право власності щодо всіх об'єктів у місці зберігання пального;
  •  (3) дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Наявність таких документів для експлуатації місць зберігання пального є обов'язковим відповідно до земельного, містобудівного законодавства та законодавства з охорони праці.

Проте, в ході підготовки до практичної реалізації цього Закону виявилося, що велика кількість суб'єктів господарювання (серед яких підприємства агропромислового комплексу, гірничодобувні та автотранспортні підприємства) не мають деяких з перелічених документів (їх отримання потребує певного часу), що унеможливить вчасне, до 1 липня 2019 року, отримання ними ліцензії для зберігання пального, відсутність якої тягне застосування до таких суб'єктів господарювання фінансових санкцій.

У зв’язку з цим депутати розробили проект Закону України "Про внесення зміни до статті 18 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 4 червня 2019 року за № 10359, яким пропонується відтермінувати застосування до суб'єктів господарювання фінансової санкції у вигляді штрафу у розмірі 500 тисяч гривень у разі зберігання пального до 31 грудня 2019 року без наявності відповідної ліцензії.

Верховна Рада України