Які привілеї Верховна Рада планує надавати вакцинованим українцям: проєкт постанови

08:09:2021 г.

У Верховній Раді зареєстровано проєкт постанови "Про особливості поширення на вакцинованих осіб обмежень, встановлених з метою протидії поширенню пандемії гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (далі — Проєкт постанови).

Останнім часом, за даними Міністерства охорони здоров’я України, спостерігається збільшення кількості випадків зараження гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19). Тому, Кабінет Міністрів України як вищий орган виконавчої влади розглядатиме питання запровадження додаткових обмежень задля запобігання поширенню COVID-19.

Запровадження карантинних обмежень є істотним обмеженням прав людини, зокрема, права на свободу пересування і вибору місця проживання, права на повагу до свого приватного і сімейного життя, права на свободу зібрань, права на освіту, права на підприємницьку діяльність тощо. За усталеною практикою Європейського суду з прав людини, будь-яке обмеження прав людини має відповідати трискладовому тесту - обмеження:

1) передбачене законом;

2) переслідує легітимну мету;

3) необхідне у демократичному суспільстві.

Практика іноземних держав свідчить про те, що, чим більший відсоток населення вакциновано, тим менший рівень захворюваності на COVID-19.

Проходження повного курсу вакцинації від COVID-19 значно зменшує ризик заразитися самому чи заразити інших цією інфекцією.

Зважаючи на це, низка обмежень, що може бути введена на території України, не буде стосуватися осіб, які пройшли повний курс вакцинації від COVID-19 та  підприємств, більша частина працівників яких вакциновано.

Проект постанови має на меті недопустити надмірного обмеження прав громадян та бізнесу у періоди запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України COVID-19.

Проект Постанови передбачає, що Кабінету Міністрів України, Державній та регіональним комісіям з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій у разі виникнення необхідності запровадження на всій території України чи на території окремого регіону (адміністративно-територіальної одиниці) заборони (обмежень):

- приймання відвідувачів у кінотеатрах, інших закладах культури та приймання відвідувачів іншими суб’єктами діяльності у сфері культури;

- приймання відвідувачів суб’єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері громадського харчування (барів, ресторанів, кафе тощо);

- приймання відвідувачів у торговельно-розважальних центрах чи інших закладах розважальної діяльності;

- приймання відвідувачів суб’єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення;

- приймання відвідувачів у спортивних залах, фітнес-центрах, басейнах;

- роботи закладів, що надають послуги з розміщення, забороняється поширювати вказані обмеження на суб'єктів господарювання не менше 80% працівників яких пройшли повний курс вакцинації від COVID-19.

Таким суб'єктам господарювання, як виняток, дозволяється прийняття (обслуговування) виключно відвідувачів (клієнтів), які пройшли повний курс вакцинації від COVID-19, за умови пред'явлення ними документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації, чи міжнародного, внутрішнього сертифіката або іноземного сертифіката, чинність якого підтверджена за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).

Не може бути заборонене проведення масових заходів за умови наявності в усіх учасників та організаторів заходу документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації, чи міжнародного, внутрішнього сертифіката або іноземного сертифіката, чинність якого підтверджена за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).

ВРУ