Как предпринимателям из оккупированных территорий сняться с регистрации

27:12:2017 г.

Як знятися з обліку в контролюючих органах ФОП, місцем проживання якої є тимчасово окупована територія або територія проведення АТО (Луганськ, Донецьк тощо)?

Фізична особа – підприємець знімається з обліку в контролюючих органах після отримання з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – Єдиний державний реєстр) відомостей про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця, отриманих в порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами Державної фіскальної служби (п.п. 1 п. 11.18 розд. ХІ Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 (в редакції наказу Міністерства фінансів України від 22.04.2014 № 462) із змінами та доповненнями (далі – Порядок).

Державна реєстрація юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, місцезнаходженням/місцем проживання яких є, зокрема населені пункти, в яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення в Донецькій та Луганській областях, здійснюється незалежно від їх місцезнаходження/місця проживання в межах України (п. 1 наказу Міністерства юстиції України від 25.11.2016 № 3359/5 «Про врегулювання відносин, пов’язаних з державною реєстрацією юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, в межах декількох адміністративно-територіальних одиниць»).

Державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи не припиняє її зобов’язань, що виникли під час провадження підприємницької діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов’язань та застосування санкцій за їх невиконання (п.п. 4 п. 11.18 розд. ХІ Порядку).

Згідно з абзацом першим п.п. 6 п. 11.18 розд. ХІ Порядку після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватись у контролюючих органах як фізична особа – платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності.

Така фізична особа має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності, в установлені строки подати відповідному контролюючому органу декларацію за останній базовий податковий (звітний) період, в якій відображаються виключно доходи від проведення підприємницької діяльності (абзац другий п.п. 6 п. 11.18 розд. ХІ Порядку).

Відповідно до п. 177.11 ст. 177 ПКУ фізичні особи, стосовно яких проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця за її рішенням, подають податкову декларацію за останній базовий податковий (звітний) період, в якій відображаються виключно доходи від проведення підприємницької діяльності, протягом 30 календарних днів з дня проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності.

Після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичних осіб – підприємців, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія або територія проведення антитерористичної операції, процедури та дії по зняттю з обліку фізичних осіб як платників податків у контролюючих органах, можуть проводитись за місцем перебування таких осіб у разі їх звернення до відповідних контролюючих органів з документальним підтвердженням особи та місця перебування (абзац третій п.п. 6 п. 11.18 розд. ХІ Порядку).

Платник єдиного внеску (самозайнята особа) знімається з обліку після проведення перевірки (у разі її проведення) та здійснення остаточного розрахунку зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) (частина перша ст. 5 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями).

Питання зняття з обліку платників єдиного внеску у територіальних органах Державної фіскальної служби України визначаються наказом Міністерства фінансів України від 24.11.2014 № 1162 «Про затвердження Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та Положення про реєстр страхувальників» (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 03.12.2014 за № 1553/26330) із змінами та доповненнями (далі – Порядок № 1162). Зокрема, зняття з обліку платників єдиного внеску фізичних осіб – підприємців здійснюється з урахуванням таких особливостей, встановлених п. 8 розд. IV Порядку № 1162.

Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс

 

 
 
 

Rambler's Top100