Митинг предпринимателей, г. Бердянск, 18.10.2010 г.

19:10:2010 г.

РЕЗОЛЮЦИЯ Митинга предпринимателей г. Бердянска работающих на упрощенной системе налогообложения (фиксированный или единый налог) состоявшегося 18.10.2010 г.

1. Мы поддерживаем резолюцию всеукраинской     предупредительной акции предпринимателей проведённой Ассамблеей общественных организаций малого и среднего бизнеса Украины 7 октября 2010г

РЕЗОЛЮЦІЯ
загальноукраїнської попереджувальної акції підприємців від 7 жовтня 2010 р.

1. Висловлюємо недовіру урядові та особисто прем’єр-міністру Азарову М. Я. та вимагаємо відставки уряду в повному складі. Причина недовіри - політика уряду, спрямована на свідоме знищення малого та середнього підприємництва, що проявилася як в процесі так званого «всенародного обговорення» проекту податкового кодексу, приховування справжнього тексту кодексу, так і у гарантованому руйнуванні підвалин малого та середнього бізнесу, що є наслідком окремих положень вже опублікованого законопроекту. Ми наголошуємо, що так званий податковий кодекс цілковито знищує спрощену систему, перетворює на профанацію систему відшкодування ПДВ, руйнує механізм звичайної ціни, розширює репресивну функцію контролюючих органів, тощо.
2. Ставимо вимогу, відхиливши внесений у Верховну Раду проект податкового кодексу, розробити новий законопроект, залучивши до розробки науковців, представників громадських організацій малого та середнього бізнесу. Перед розглядом у Верховній Раді провести адекватне всенародне обговорення та врахувати вимоги підприємництва.
3. Пропонуємо Президентові України ініціювати мораторій на введення в дію Закону України №6673 «Про внесення змін до законів України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який ухвалено 08.07.2010 р. з порушенням Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та з порушенням Закону України «Регламент Верховної Ради України». Як наслідок, із введенням цього закону та появи інформації про негативні зміни в оподаткуванні підприємців – спрощенців розпочалася вимушена масова здача свідоцтв про підприємницьку діяльність та поповнення армії безробітних. Цим законом не буде вирішено проблем Пенсійного фонду, а навпаки збільшаться проблеми безробіття у більшості регіонів України, підприємництво як вихід із ситуації відсутності пропозиції робочих місць від працедавців перестане слугувати рятівним кругом для фінансово слабких верств населення. Пропонуємо терміново розпочати назрілу реформу Пенсійного фонду з поступовим відходом від солідарних пенсійних внесків і застосуванням накопичувальних обов’язкових страхових пенсійних внесків, які будуть власністю лише застрахованої особи та її нащадків.
4. Забезпечити можливість участі громадськості в розробці проектів законодавчих документів у сфері господарської діяльності. Склад Ради підприємців при Кабінеті Міністрів, колегії Держкомпідприємництва переглянути та затвердити там осіб, рекомендованих громадськими організаціями підприємців малого та середнього бізнесу як самої чисельної суспільної групи, що складається з підприємців.
5. За рахунок бюджету надавати можливість висловлювати проблеми малого та середнього бізнесу на телеканалах та в інших ЗМІ. Припинити практику неадекватного висвітлення питань підприємництва у ЗМІ.

Асамблея громадських організацій малого і середнього бізнесу України
              
2. Обращаемся к Народному депутату Верховной рады В.А.Баранову поддержать изменения в налоговом кодексе предложенные Оксаной Продан.

3. Обращаемся к депутатам городского совета добиться по своим каналам от депутатов Верховной рады от их партий поддержать изменения в проекте налогового кодекса предложенные Оксаной Продан.
 
Изменения в проекте Налогового кодекса предложенные Оксаной Продан:

РОЗДІЛ ХІV. СПЕЦІАЛЬНІ ПОДАТКОВІ РЕЖИМИ

Редакція проекту

Редакція, що пропонується

Стаття 291. Платники податку

2.1. Платниками податку з урахуванням пункту 291.2 цієї статті є фізичні особи – підприємці, які протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, відповідають сукупності таких критеріїв (далі у цій главі – фізичні особи):
кількість осіб, що перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 2 особи (включаючи членів сімей таких фізичних осіб);
обсяг доходу не перевищує 300 000 гривень.

Стаття 291. Платники податку

2.1. Платниками податку з урахуванням пункту 291.2 цієї статті є фізичні особи – підприємці, які протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, відповідають сукупності таких критеріїв (далі у цій главі – фізичні особи):
кількість осіб, що перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
обсяг доходу не перевищує 1000 000 гривень, а також юридичні особи, які протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, відповідають сукупності таких критеріїв (далі у цій главі – юридичні особи):
середньооблікова чисельність не перевищує 50 осіб;
обсяг доходу не перевищує 3 млн. грн.;
не надають фінансові послуги та/чи послуги державного управління .

291.2.Спрощена система оподаткування не поширюється на:

291.2.1.фізичних осіб – підприємців, які здійснюють:
є) оптову торгівлю і посередництво в оптовій торгівлі;
з) діяльність у сфері наземного, водного, авіаційного транспорту, надання додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (крім діяльності таксі, діяльності нерегулярного пасажирського транспорту та діяльності автомобільного вантажного транспорту);
и) зовнішньоекономічну діяльність, крім експорту програмного забезпечення і послуг з віддаленої підтримки програм та обладнання, розробки постачання та оновлення програмного забезпечення, надання послуг у сфері інформатизації;
ї) діяльність з проведення розслідувань та забезпечення безпеки;
й) діяльність у сфері права;
к) діяльність у сфері бухгалтерського обліку та аудиту;
л) діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії;
м) діяльність з консультування з питань комерційної діяльності та управління;
о) рекламну діяльність;
п) технічні випробування та дослідження;
р) підбір та забезпечення персоналом;
т) роздрібну торгівлю виробами з дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення, напівдорогоцінного каміння, обробленим та необробленим дорогоцінним камінням;
ф) роздрібну торгівлю через мережу Інтернет;
х) роздрібну торгівлю через торгові автомати;

 

 

 

є) вилучити

з)діяльність у сфері авіаційного транспорту, надання додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій;

 

 

и) вилучити

 

 

ї)  вилучити

й) вилучити
к) вилучити

л) вилучити

м) вилучити

 

о) вилучити
п) вилучити

р) вилучити
т) вилучити

 

 

ф) вилучити

х) вилучити

291.7.Фізичні особи, які здійснюють діяльність нерегулярного пасажирського транспорту, діяльність автомобільного вантажного транспорту мають право застосовувати спрощену систему оподаткування до 1 січня 2012 року.
У зв'язку з цим положення пункту 292.3 статті 292 цієї глави втрачає чинність з 1 січня 2012 року.

 

вилучити

291.4. Платники податку при здійсненні розрахунків у готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) застосовують реєстратори розрахункових операцій відповідно до закону.

291.4. Платники податку при здійсненні розрахунків у готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) не застосовують реєстратори розрахункових операцій.

Стаття 294. Ставки податку

294.1.  Ставки податку встановлюються щороку сільськими, селищними та міськими радами (далі у цій статті – органи місцевого самоврядування) залежно від виду господарської діяльності з розрахунку на календарний місяць у межах:

 

294.3. Рішення про встановлення ставок податку, їх зміну приймаються та офіційно оприлюднюються органами місцевого самоврядування до 1 липня поточного бюджетного періоду і набирають чинності з початку наступного бюджетного періоду.

  1.  
    1.  

Стаття 294. Ставки податку

294.1. Ставки податку для фізичних осіб  встановлюються щороку сільськими, селищними та міськими радами (далі у цій статті – органи місцевого самоврядування) залежно від виду господарської діяльності з розрахунку на календарний місяць у межах:

 

294.3. Рішення про встановлення ставок податку для фізичних осіб, їх зміну приймаються та офіційно оприлюднюються органами місцевого самоврядування до 1 липня поточного бюджетного періоду і набирають чинності з початку наступного бюджетного періоду.

294.10. Ставки податку для юридичних осіб становлять – 3% від доходу із сплатою податку на додану вартість або 5% від доходу без сплати податку на додану вартість за вибором платника податку.

Стаття 297. Ведення обліку і складення звітності платниками податку

 

297.1. Для визначення результатів господарської діяльності на підставі первинних документів платники податку ведуть книгу обліку доходів і витрат шляхом відображення у хронологічній послідовності здійснених господарських і фінансових операцій.

Стаття 297. Ведення обліку і складення звітності платниками податку

297.1. Для визначення результатів господарської діяльності на підставі первинних документів платники податку-фізичні особи ведуть книгу обліку доходів і витрат шляхом щоденного відображення  здійснених фінансових операцій.
Юридичні особи ведуть спрощений бухгалтерський облік.

Стаття 298. Особливості обкладення платників податку окремими податками і зборами (обов’язковими платежами)

298.1. Платники податку не є платниками таких податків і зборів (обов’язкових платежів):
а) податку на доходи фізичних осіб у частині доходів (об’єкта оподаткування), що отримані в результаті господарської діяльності фізичної особи та оподатковані згідно з цією главою;

б) податку на додану вартість з операцій з постачання товарів та послуг, місце надання яких розташоване на митній території України;

 

в) збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності.

Стаття 298. Особливості обкладення платників податку окремими податками і зборами (обов’язковими платежами)

298.1. Платники податку не є платниками таких податків і зборів (обов’язкових платежів):
а) податку на доходи фізичних осіб у частині доходів (об’єкта оподаткування), що отримані в результаті господарської діяльності фізичної особи та оподатковані згідно з цією главою;
б) податку на додану вартість з операцій з постачання товарів та послуг, місце надання яких розташоване на митній території України (крім юридичних осіб, які обрали ставку оподаткування 3%);
в) збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності;
г)    плати за землю.

298.3. Платники податку зобов’язані нараховувати, відраховувати та перераховувати до бюджету, Пенсійного фонду України, фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, податок на доходи фізичних осіб, збори та страхові внески, пов’язані з виплатою заробітної плати (доходу) працівникам, які перебувають з ними у трудових відносинах.

298.3. Платники податку зобов’язані нараховувати, відраховувати та перераховувати до бюджету, Пенсійного фонду України, фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, податок на доходи фізичних осіб, збори та страхові внески, пов’язані з виплатою заробітної плати (доходу) працівникам, які перебувають з ними у трудових відносинах.
Фізичні особи, які отримують пенсію за віком чи по інвалідності, а також ті, за яких роботодавець сплачує до відповідних фондів не менше мінімальної ставки, сплачують внески до фондів пенсійного та соціального страхування добровільно.

РОЗДІЛ XIX.     ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ 

Редакція проекту     Обгрунтування

Редакція, що пропонується

1. Цей Кодекс набирає чинності з 1 січня 2011 року, крім:
підпункту...

 

 

 

20. Глава 1 розділу ХІV втрачає чинність з 1 січня 2016 року.

 

1. Цей Кодекс набирає чинності з 1 січня 2012 року, крім: 
глави 1 СПРОЩЕНА СИСТЕМА ОПОДАТКУВАННЯ, ОБЛІКУ ТА ЗВІТНОСТІ СУБ’ЄКТІВ МАЛОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА розділу ХІV, яка набирає чинності з 1 січня 2016 року. До цього часу діє існуюча спрощена система, згідно з Указом Президента України ...
вилучити

 

4. Не голосовать на выборах в местные советы за те партии, представители которых в Верховном совете Украины не проголосуют за изменения в налоговом кодексе предложенные в разделе об упрощённой системе налогообложения мелкими предпринимателями страны.

  1.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.jpg

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

  3.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

4.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    5.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   6.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

7.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

8.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  9.jpg