Можно ли торговать алкоголем на военных территориях

28:12:2018 г.

Чи має право СГ здійснювати торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами на територіях, де введено воєнний стан?

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України від 26 листопада 2018 року № 2630-VIII «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 26 листопада 2018 року Указ Президента України від 26 листопада 2018 року № 393 «Про введення воєнного стану в Україні» (далі – Указ Президента України № 393) та передбачено, що воєнний стан вводиться в Вінницькій, Луганській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Чернігівській, а також Донецькій, Запорізькій, Херсонській областях та внутрішніх водах України Азово-Керченської акваторії.

В Україні введено воєнний стан із 14 години 00 хвилин 26 листопада 2018 року строком на 30 діб до 14 години 00 хвилин 26 грудня 2018 року (п. 1 Указу Президента України № 393).

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров’я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначені Законом України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 481).

Згідно з частиною першою ст. 15 Закону № 481 імпорт, експорт, оптова і роздрібна торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами можуть здійснюватися суб’єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензій.

Пунктом 13 частини першої ст. 8 Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» визначено, що в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, заходи правового режиму воєнного стану, зокрема забороняти торгівлю алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі.

Водночас відповідно до п. 1 Положення про Державну фіскальну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2014 року № 236 (далі – Положення № 236), ДФС є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску.

Положення № 236 не передбачає повноважень ДФС щодо формування та реалізації державної політики у сфері торгівлі.

Згідно з абзацом п’ятнадцятим п.п. 1 п. 3 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (далі – Мінекономрозвитку), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 459 із змінами та доповненнями (далі – Положення № 459), основним завданням Мінекономрозвитку є забезпечення та реалізація державної політики у сфері торгівлі.

Крім того, згідно з п.п. 232 п. 4 Положення № 459 Мінекономрозвитку відповідно до покладених на нього завдань інформує і надає роз’яснення щодо реалізації державної політики у сфері торгівлі.

Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс

 

 
 
 

Rambler's Top100