Нюанси здійснення ФОП експортних операцій

01:11:2019 г.

Як юридичні особи, так і ФОП (фізичні особи - підприємці) мають право займатися зовнішньоекономічною діяльністю.

Так, згідно зі ст. 5 Закону України від 16 квітня 1991 року № 959-ХІІ «Про зовнішньоекономічну діяльність» фізичні особи, які мають постійне місце проживання на території України, мають право здійснювати зовнішньоекономічну діяльність, якщо вони зареєстровані як підприємці згідно з чинним законодавством.

При цьому, валютні кошти, що надходять на валютний рахунок ФОП від здійснення зовнішньоекономічної діяльності, перераховуються у гривні за офіційним курсом Національного банку України на дату надходження і включаються до його доходу з подальшим відображенням у декларації.

Для ведення зовнішньоекономічної діяльності не має значення, на якій системі оподаткування перебуває платник податків: загальній чи спрощеній. Головне в такій діяльності, платник податку повинен своєчасно (у встановлені законодавством терміни) декларувати надходження валютної виручки та сплачувати податки.

Однак, не зважаючи на наслідки порушення норм податкового і валютного законодавства України, деякі ФОП вирішують суттєво заощадити на сплаті податків, ведучи свій бізнес у так званому «вільному просторі без податкових обмежень».

Використовуючи інформацію митниці, банківських установ та аналітичну інформацію з інших джерел, ГУ ДПС у м. Києві виявлено ФОП, які протягом 2017 - 2019 років експортували товару на суму понад 450 тис. доларів США, але отриманий дохід у вигляді валютної виручки не задекларували і відповідно податки не сплатили. Стосовно таких ФОП здійснюються контрольно-перевірочні заходи.

ГУ ДПС у м. Києві