Розроблено форми для обліку доходів і витрат для ФОП- загальносистемників

09:02:2021 г.

На сьогодні ФОП-загальносистемники та фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, користуються формою Книги обліку доходів і витрат, та Порядком її ведення, що затверджені наказом Міністерства доходів і зборів України від 16 вересня 2013 року № 481. Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб підприємців» від 14 липня 2020 року № 786-IX (далі — Закон № 786) внесені зміни до Податкового кодексу України (далі — ПК) в частині ведення обліку доходів і витрат ФОП та фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність.

Зокрема, передбачено, що з 1 січня 2021 року ФОП і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані вести облік доходів і витрат за типовою формою. Зазначається, що облік доходів і витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.

Типова форма обліку та порядок її ведення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Разом з тим норми щодо ведення обліку доходів та витрат у формі Книги, її порядку ведення Законом № 786 виключено з ПК.

Враховуючи викладене, виникла необхідність розроблення типової форми обліку доходів і витрат та порядку її ведення.

Мінфін оприлюднив проєкту наказу «Про затвердження типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами — підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядку її ведення». Цим проєктом пропонується затвердити типову форму, за якою здійснюватиметься облік доходів і витрат, та порядок ведення такого обліку для відповідних категорій самозайнятих осіб. Проєкт наказу оприлюднений на офіційній сторінці Мінфіну в мережі Інтернет (www.minfin.gov.ua).

Крім того, у проєкті наказу пропонується забезпечити реалізацію окремих положень Кодексу для фізичних осіб – підприємців у частині включення до складу витрат амортизаційних відрахувань з веденням їх обліку та відображенням у типовій формі, Передбачено, що у разі прийняття рішення ФОП вести облік за типовою формою на паперових носіях, ПК не містить вимог щодо шнурування та здійснення реєстрації такої типової форми в контролюючому органі.