Суд: до підприємця, що не має статусу суб'єкта громадського харчування, можуть застосовуватися фінсанкції тільки у разі продажу алкогольних напоїв на розлив саме з метою споживання на місці

12:09:2018 г.

Олександр Боков, Протокол

Фабула судового акта (ВС/КАС, № 806/1285/17, 28.08.18): Судову справу, що пропонується увазі читачів сьогодні, не можна назвати унікальною, але вона представляється досить цікавою з точки зору отримання відомостей про правове поле, в якому функціонує  «алкогольна торгівля», і корисною для можливого «спілкування» з контролерами, для якого важливими є, навіть, дрібниці.

Отже, суди першої та апеляційної інстанцій установили, що працівниками податкового органу проведено фактичну перевірку магазину, який належить фізичній особі – підприємцю (ФОП, позивач), з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та паливом, за результатами якої було складено акт.

Відповідно до цього акту ФОП здійснює у магазині роздрібну торгівлю алкогольними напоями (пивом) за наявності відповідної ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями (пивом), а також двічі зафіксова реалізація пива на розлив, однак, магазин не є закладом громадського харчування. З огляду на це контролерами зроблений висновок про порушення ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» в частині реалізації алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці без статусу закладу громадського харчування. У результаті перевірки відповідачем прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення, яким контролюючим органом застосовано фінансові санкції у сумі 6 800,00 грн за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв.

В цьому випадку оскарження позивачем дій ДПІ принесло позитивні результати, - визнано протиправним і скасоване відповідне податкове повідомлення-рішення, з чим погодився і  Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду. Рішення судів мотивовані наступними обставинами і приписами законодавства.

З системного аналізу ст..ст. 15-3 та 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" слідує, що до суб'єкта господарювання, що не має статусу суб'єкта господарювання громадського харчування, підприємства з універсальним асортиментом товарів, можуть застосовуватися фінансові санкції за порушення ст. 15-3 тільки у разі продажу алкогольних напоїв на розлив саме з метою споживання на місці. 

Як видно з акту перевірки, відповідачем встановлено факт продажу алкогольних напоїв на розлив, проте у даному випадку відсутня друга ознака, яка має визначальне значення для кваліфікації порушення закріпленого в ст. 15-3 Закону - споживання таких напоїв на місці, оскільки в ньому не вказано, з яких саме підстав відповідач дійшов висновку, що позивачем продаж алкогольних напоїв здійснювався для споживання кінцевим споживачем на місці. 

В акті жодним чином не відображено, що продаж алкогольних напоїв на розлив здійснювався у приміщенні магазину, в якому наявні будь-які спеціально обладнані місця для споживання алкогольних напоїв одразу після їх придбання (столи, стільці), а також наявність посуду, в якому неможливо придбати такі напої "на винос".

Таким чином, в даному випадку має місце продаж алкогольних напоїв на розлив, який є різновидом роздрібної торгівлі, а не продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці.

Отже, факт продажу позивачем пива на розлив саме для споживання на місці не встановлено.

 

 
 
 

Rambler's Top100