Торговля алкоголем: при каких условиях возникает розничный акциз

14:02:2018 г.

Комментарий к индивидуальной налоговой консультации ГФСУ от 09.02.2018 г. № 547/6/99-99-15-03-03-15/ІПК. 

Если у покупателя подакцизных товаров есть лицензия на право оптовой/розничной торговли алкогольными напитками и табачными изделиями, необходимо считать, что такие товары приобретаются для последующей их реализации. При таких условиях реализация подакцизного товара (алкогольных напитков и табачных изделий) не подлежит обложению акцизным налогом по розничной торговле подакцизными товарами.

В случае непредоставления покупателями указанных лицензий необходимо считать, что подакцизные товары приобретаются для личного некоммерческого потребления и покупатель является конечным потребителем, который платит розничный акцизный налог по ставке 5%, что включается в сумму стоимости такого товара.

Интерактивная бухгалтерия

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 09.02.2018 р. № 547/6/99-99-15-03-03-15/ІПК

Державна фіскальна служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула звернення Товариства щодо оподаткування акцизним податком з роздрібної торгівлі підакцизними товарами операцій з реалізації підакцизних товарів (алкогольних напоїв та тютюнових виробів) суб’єктам господарювання, що мають ліцензії на право оптової/роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, та повідомляє.

Відповідно до пп. 212.1.11 п. 212.1 ст. 212 Кодексу платником акцизного податку є особа - суб’єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів.

Об’єктом оподаткування акцизним податком є, зокрема, операції з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Кодексу).

При цьому реалізація суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - це продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших об'єктах громадського харчування (абзац третій пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Законом України від 19 грудня 1995 року N 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" надано визначення:

  • оптової торгівлі - як діяльності щодо придбання і відповідного перетворення товарів для наступної їх реалізації суб’єктам господарювання роздрібної торгівлі, іншим суб’єктам господарювання;
  • роздрібної торгівлі - як діяльності із продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб’єктах господарювання громадського харчування.
Датою виникнення податкових зобов’язань щодо реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є дата здійснення розрахункової операції відповідно до Закону України від 06 липня 1995 року N 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон N 265), для безготівкових розрахунків - дата оформлення розрахункового документа на суму проведеної операції, який підтверджує факт продажу товару, а у разі реалізації товарів фізичними особами - підприємцями, які сплачують єдиний податок, - дата надходження оплати за проданий товар (п. 216.9 ст. 216 Кодексу).
 
Згідно із Законом N 265 розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
 
Отже, нарахування акцизного податку з реалізації підакцизних товарів (алкогольних напоїв та тютюнових виробів) через роздрібну торговельну мережу здійснюється за результатами проведення розрахункових операцій відповідно до Закону N 265 або надходження оплати за проданий товар (при реалізації товарів фізичними особами - підприємцями, які сплачують єдиний податок).
 
У зверненні Товариство зазначає, що здійснює реалізацію підакцизних товарів (алкогольних напоїв та тютюнових виробів) суб’єктам господарювання, що мають ліцензії на право оптової/роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами.
 
Звертаємо увагу, що перелік суб’єктів господарювання, яким видано ліцензії на право оптової/роздрібної торгівлі підакцизними товарами, оприлюднено на офіційному веб-порталі ДФС.
 
При здійсненні реалізації підакцизних товарів (алкогольних напоїв та тютюнових виробів) Товариству (як платнику податку з реалізації підакцизних товарів) необхідно ідентифікувати покупців щодо наявності/відсутності у них ліцензії на право оптової/роздрібної торгівлі підакцизними товарами.
 
Це може бути здійснено шляхом пред’явлення покупцем вказаних ліцензій при придбанні підакцизних товарів та оформленні ними податкової (покупцям - платникам ПДВ) або видаткової (покупцям - неплатникам ПДВ) накладної.
 
Таким чином, за наявності у покупця вказаних ліцензій необхідно вважати, що підакцизні товари придбаваються для наступної їх реалізації. За таких умов реалізація підакцизних товару (алкогольних напоїв та тютюнових виробів) не підлягає оподаткуванню акцизним податком з роздрібної торгівлі підакцизними товарами.
 
У разі ненадання покупцями вказаних ліцензій необхідно вважати, що підакцизні товари придбаваються для особистого некомерційного споживання, і покупець є кінцевим споживачем.
 
Щодо поняття роздрібної торгівлі підакцизними товарами повідомляємо, що воно не визначено чинними нормами Кодексу.
 
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.