Главная arrow Частный предприниматель на едином налоге arrow Чи може платник єдиного податку при проведенні розрахунків за операціями з купівлі-продажу товарів (робіт, послуг) надавати чи отримувати вексель?

Чи може платник єдиного податку при проведенні розрахунків за операціями з купівлі-продажу товарів (робіт, послуг) надавати чи отримувати вексель?

20:06:2018 г.

Доходом платника єдиного податку для фізичної особи — підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Податкового кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності (п. 292.1 ст. 292 Кодексу).

Платники єдиного податку першої — третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій) (п. 291.6 ст. 291 Кодексу).

Згідно з п. 5 ст. 3 та ст. 14 Закону № 3480 вексель належить до боргових цінних паперів, зокрема посвідчує безумовне грошове зобов’язання векселедавця або його наказ третій особі сплатити після настання строку платежу визначену суму власнику векселя (векселедержателю).

Статтею 4 Закону № 2374 передбачено, що видавати переказні і прості векселі можна лише для оформлення грошового боргу за фактично поставлені товари, виконані роботи, надані послуги, за виключенням фінансових банківських векселів, векселів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та фінансових казначейських векселів.

У разі видачі (передачі) векселя відповідно до договору припиняються грошові зобов’язання щодо платежу за цим договором та виникають грошові зобов’язання щодо платежу за векселем. Тобто у разі отримання/видачі платником єдиного податку — фізичною особою векселя зобов’язання щодо договору поставки/купівлі товарів (робіт, послуг) погашаються не в грошовій формі. 

Отже, фізична особа — підприємець — платник єдиного податку (продавець) не може отримувати/надавати вексель для оформлення грошового боргу за поставлені/придбані ним товари (виконані роботи, послуги), оскільки така операція суперечить нормам п. 291.6 ст. 291 Податкового кодексу.

ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА

  • Податковий кодекс — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
  • Закон № 2374 — Закон України від 05.04.2001 р. № 2374-III «Про обіг векселів в Україні». 
  • Закон № 3480 — Закон України від 23.02.2006 р. № 3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок 

Тетяна Федченко , заступник директора Департаменту — начальник Управління адміністрування податків і зборів з фізичних осіб Департаменту податків і зборів з фізичних осіб ДФС України

 

 
 
 

Rambler's Top100