Чи передбачено одночасне застосування фізичними особами - суб’єктами підприємницької діяльності двох систем оподаткування?

17:02:2012 г.

ЗАПИТАННЯ: Я підприємець – платник єдиного податку на третій групі. Ставка податку - 3%, так як я є платником ПДВ. Продав приміщення, яке належить мені на праві приватної власності з 2011 року. При оформленні договору купівлі-продажу сплатив 5% податку від вартості такого приміщення. Чи правильно це? Адже ставка єдиного податку становить 3% від отриманої виручки. Чи передбачено одночасне застосування фізичними особами - суб’єктами підприємницької діяльності двох систем оподаткування (спрощеної та загальної)?


ВІДПОВІДЬ: Почну з останнього запитання. Податковим кодексом України від 02.12.2010 року №2755-VI (далі – Кодекс) не передбачено одночасне застосування фізичними особами - суб’єктами підприємницької діяльності двох систем оподаткування (спрощеної та загальної).
При цьому варто врахувати, що доходи фізичної особи як підприємця, який обрав спрощену систему оподаткування, обліку та звітності – оподатковуються відповідно до норм глави 1 розділу XIV Кодексу, а доходи фізичної особи як громадянина оподатковуються відповідно до норм розділу IV Кодексу.
Так, пунктом 292.9. статті 292 Кодексу передбачено, що доходи фізичної особи - платника єдиного податку, отримані в результаті провадження господарської діяльності та оподатковані згідно з глави 1 розділу XIV Кодексу не включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу фізичної особи, визначеного відповідно до розділу IV Кодексу.
Однак, доходом платника єдиного податку для фізичної особи-підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 статті 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності (п. 292.1. статті 292 Кодексу).
Таким чином дохід, отриманий від продажу приміщення, що використовувалося вами в господарській діяльності як підприємця – платника єдиного податку, оподатковується згідно із статтею 172 розділу IV Кодексу, тобто – за ставкою 5% як доходи фізичної особи-громадянина від продажу нерухомості.
Розмір такого доходу та суму сплаченого податку вам необхідно буде вказати у рядку 01.02 розділу II податкової декларації про майновий стан і доходи, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 07.11.2011 р. №1395 (в редакції наказу Міністерства фінансів України від 03.02.2012 р. №84), а також заповнити додаток 2 до такої декларації.
Нагадаю, подається податкова декларація про майновий стан і доходи до органу ДПС за місцем проживання платника податку в термін до 1 травня року, наступного за звітним. Тобто, якщо дохід від продажу приміщення ви отримали у 2012 році, то декларацію слід буде подати до 1 травня 2013 року.
Щодо доходів, отриманих від здійснення підприємницької діяльності – то ви звітуєте щоквартально (впродовж 40 днів після закінчення звітного кварталу) шляхом подання податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця за формою, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 21.12.2011 р. №1688.

Андрій Руцький,
головний державний податковий інспектор
сектору зв’язків із ЗМІ та громадськістю
ДПС у Тернопільській області
http://www.rsta.tr.ukrtel.net/

 

 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

 
 

Rambler's Top100