Дата возникновения дохода при получении инвалютной выручки ФЛП-единщиком

01:09:2016 г.

ГУ ДФС у м. Києві
Лист 22.08.2016 р. № 5425/Ф/26-15-13-02-15

Головне управління Державної фіскальної служби у м. Києві розглянуло Ваші звернення від 27.07.2016 № 270716/02 (вх. ГУ ДФС у м. Києві від 02.08.2016 № Ф/452/ФОП-08) та від 29.07.2016 № 290716/01 (вх. ГУ ДФС у м. Києві від 02.08.2016 № Ф/453/ФОП-08) про надання роз'яснення щодо визначення бази оподаткування для платників єдиного податку третьої групи, у разі зарахування банком грошових коштів на розподільчий рахунок у банку (2603) та щодо оподаткування коштів перерахованих фізичною особою - підприємцем платником єдиного податку третьої групи з основного рахунку на особисту карту та повідомляє наступне.

Вами не надано достатньої інформації для надання Вам вичерпної відповіді по суті порушених питань.

Разом з цим, правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено у главі 1 розділу XIV Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI (далі - ПКУ).

Відповідно до п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 ПКУ доходом платника єдиного податку для фізичної особи - підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ.

Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 ПКУ).

Згідно з п. 1.8 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою НБУ від 12.11.2003 № 492 (далі - Інструкція № 492), банки відкривають своїм клієнтам за договором банківського рахунку поточні рахунки.

Поточний рахунок - рахунок, що відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання грошей і здійснення розрахунково-касових операцій за допомогою платіжних інструментів відповідно до умов договору та вимог законодавства України.

Разом з цим, відповідно до Постанови Правління Національного банку України від 17.06.2004 N 280 Про затвердження Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України та Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України клас 2 (2603) це «Розподільчі рахунки суб'єктів господарювання».

Згідно з вимогами п.п. 5.3 п. 5 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12.11.2003 № 492 зі змінами та доповненнями (далі Інструкція), на поточні рахунки в іноземній валюті зараховуються кошти, зокрема перераховані з-за кордону нерезидентами за зовнішньоекономічними контрактами (договорами, угодами) через розподільчі рахунки.

Зарахування коштів на поточний рахунок в іноземній валюті фізичної особи - резидента, яка є підприємцем, та використання коштів з цього рахунку здійснюється за режимом поточного рахунку в іноземній валюті юридичних осіб - резидентів (п.п.5.6 п. 5 Інструкції).

Враховуючи те, що розподільчі рахунки використовуються банківськими установами при перерахуванні певних видів доходів в іноземній валюті на поточні рахунки клієнтів як транзитні, то до складу доходу платника єдиного податку включається сума коштів, яка надійшла на поточний рахунок в гривнях, отже датою зарахування коштів є дата надходження коштів на поточний рахунок фізичної особи - підприємця.

Щодо оподаткування коштів перерахованих фізичною особою - підприємцем платником єдиного податку третьої групи з основного рахунку на особисту карту, то згідно з ст. 42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.

Відповідно до ст. 42 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-IV (далі - ГКУ) підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Відповідно до ст. 44 ГКУ підприємництво здійснюється на основі вільного розпорядження прибутком, що залишається у підприємця після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом.

Отже, фізична особа - підприємець має право вільно користуватися коштами для власних потреб з розрахункового рахунку, який відкрито для здійснення господарської діяльності, за умови сплати всіх податків, зборів та інших платежів, передбачених чинним законодавством, від підприємницької діяльності.

Враховуючи вищевикладене, кошти перераховані фізичною особою - підприємцем з основного рахунку на свою особисту картку не підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб.

Аналогічне роз'яснення із зазначеного питання розміщено на офіційному сайті ДФС України в рубриці «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс», категоріях 107 «Єдиний податок для фізичних осіб - підприємців (спрощена система оподаткування)» підкатегорія 107.04 «Порядок визначення доходу та його склад».

Заступник начальника                                            В.С. Варгіч

 

 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

 
 

Rambler's Top100