Последствия ведения деятельности не указанной в свидетельстве по единому налогу

31:01:2012 г.

Одним із обов’язкових реквізитів свідоцтва платника єдиного податку є обрані фізичною особою – підприємцем види економічної діяльності, а у разі  здійснення виробництва – також види товару (продукції), що ним виробляються (частина 5 пункту 299.11 статті 299 ПКУ). Ці відомості вписуються у свідоцтво на підставі відповідної інформації, що містіться в заяві платника. При цьому формулювання видів економічної діяльності має відповідати визначенням, наведеним в Національному класифікаторі КВЕД ДК 009:2005.

Слід зазначити, що ця вимога стосується тільки фізичних осіб-підприємців всіх трьох груп і не поширюється на юридичних осіб, які без будь-яких наслідків можуть здійснювати будь-які види економічної діяльності крім тих, які не можуть здійснюватися платниками єдиного податку (пункт  291.5 статті 291 ПКУ).

У випадку, коли фізична особа – підприємець фактично здійснює діяльність, яка не є забороненою для спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, але не зазначена в свідоцтві  платника єдиного податку, можливі наслідки різняться для різних груп платників.

Для платників першої та другої груп:

  • в податковій декларації окремо відображаються доходи, отримані внаслідок провадження діяльності, не зазначеної у свідоцтві платників єдиного податку (підпункт 296.5.5 пункту 296.5 статті 296 ПКУ);
  • ці доходи оподатковуються окремо від інших ("дозволених") доходів за ставкою 15% (пункт 293.4 статті 293 ПКУ);
  • фізичні особи – платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Податковим кодексом України з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності (частина сьома підпункту 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 ПКУ).

Слід зазначити, що відповідно до пункту 294.1 статті 294 ПКУ для платників першої групи встановлений річний, а для платників другої групи - квартальний податковий (звітний) період. Тобто, у разі провадження дозволених, але не внесених до свідоцтва видів діяльності, платники єдиного податку першої групи повинні перейти на загальну систему оподаткування з 1 січня наступного року, а платники другої групи – з початку наступного податкового (звітного) кварталу.

Для платників єдиного податку третьої групи, для яких частиною 3 пункту 291.4 статті 291 не передбачено спеціальних обмежень за видами економічної діяльності, у випадку здійснення не внесених до свідоцтва видів діяльності будь-яких фінансових наслідків у вигляді додаткового оподаткування таких доходів не виникає, але відповідно до підпункту 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 ПКУ, в якому не конкретизовані групи платників, такі фізичні особи – підприємці з початку наступного кварталу мають перейти на загальну систему оподаткування.

Таким чином для запобігання небажаних наслідків при оформленні заяви фізичним особам – підприємцям слід внести в неї всі ті види економічної діяльності, здійснення яких планується після переходу на спрощену систему оподаткування.

Відділ МРР та ЗГ ДПА у Волинській області

 

 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить