Главная arrow Частный предприниматель на едином налоге arrow Залік зустрічних вимог у платників єдиного податку: чи можливо це?

Залік зустрічних вимог у платників єдиного податку: чи можливо це?

01:10:2015 г.

Інколи в платників єдиного податку виникає питання, чи можна провести взаємозалік заборгованостей із контрагентом? У нашій статті спробуємо відповіcти на нього.

Відразу зазначимо, що відповідно до п. 291.6 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ (далі — ПКУ) платники єдиного податку першої - третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій).
Згідно з п. 292.6 ПКУ датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі.

Безготівкові розрахунки — це перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів. Ці розрахунки проводяться банком на підставі розрахункових документів на паперових носіях чи в електронному вигляді (п. 1.4 глави 1 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління НБУ від 21.01.2004 р. № 22).

Згідно з пп. 14.1.10 ПКУ бартерна (товарообмінна) операція — це господарська операція, яка передбачає проведення розрахунків за товари (роботи, послуги) у негрошовій формі в рамках одного договору.

На сьогодні в Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДФС України є роз’яснення на таке запитання: «Чи мають право ЮО - платники єдиного податку третьої групи здійснювати бартерні операції (взаємозалік заборгованостей)?».

Відповідаючи на нього, спеціалісти ДФС України  зазначають: «Юридичні особи - платники єдиного податку третьої групи не мають права здійснювати бартерні операції, в тому числі погашати заборгованість за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) іншим способом, ніж грошовим».

Додатково варто згадати роз’яснення з журналу «Вісник податкової служби України» № 17-18 за 2013 рік. У ньому було сказано, що юридичні особи — платники єдиного податку не мають права проводити взаємозалік заборгованості та погашати заборгованість за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) іншим способом, ніж грошовим.

Як бачите, контролери виступають тільки за грошові розрахунки. І тут, на їхню думку, без варіантів. На нашу думку, такі роз’яснення фіскалів варто брати до уваги і підприємцям - платникам єдиного податку.

Додатково декілька слів про можливі наслідки за невиконання приписів п. 291.6 ПКУ.

Згідно з пп. 298.2.3 ПКУ платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ, зокрема, у випадку застосування платником єдиного податку іншого способу розрахунків, ніж зазначені у п. 291.6 ПКУ. При цьому зробити це потрібно слід з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено такий спосіб розрахунків.

Разом з тим, фізособам – єдинникам першої - третьої груп до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж зазначений у гл. 1 "Спрощена система оподаткування, обліку та звітності" розділу XIV ПКУ, треба застосувати ставку єдиного податку 15 відсотків (п. 293.4 ПКУ).

А от юрособам – єдинникам третьої групи до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж зазначений у гл. 1 "Спрощена система оподаткування, обліку та звітності" розділу XIV ПКУ, необхідно застосувати подвійну ставку, визначену п. 293.3 ПКУ (п. 293.5 ПКУ).

Відповідно до п. 299.11 ПКУ у випадку виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку першої - третьої груп вимог, встановлених гл. 1 "Спрощена система оподаткування, обліку та звітності" розділу XIV ПКУ, анулювання реєстрації платника єдиного податку першої - третьої груп проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення.

Група DeVisu

 
 
 

Rambler's Top100