Декларирование доходов граждан в вопросах и ответах

05:04:2013 г.

Нещодавно в ДПІ у Солом’янському районі м.Києва ДПС відбулась чергова Інтернет-конференція на тему Декларування доходів громадян отриманих у 2012 році.
На питання учасників інтернет-конференції відповідала заступник начальника ДПІ у Солом’янському районі м. Києва ДПС  Роговенко Наталія Іванівна.
Під час Інтернет-конференції надійшло чимало питань щодо Декларування доходів громадян отриманих у 2012 році.
Отож, пропонуємо вашій увазі актуальні запитання, які поставили учасники під час Інтернет-конференції та відповіді на них.

Питання 1:
Чи необхідно подавати річну податкову декларацію про майновий стан та доходи фізичній особі, яка отримала доходи від операцій продажу (обмін) майна, дарування протягом звітного року та у разі, якщо при нотаріальному посвідченні договорів був сплачений податок на доходи фізичних осіб?

Відповідь:
Відповідно до п. 179.2 ст. 179 розділу IV Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) обов’язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним, якщо він отримав доходи від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів сплатив податок.

Питання 2:
Який термін подання річної декларації та термін сплати податку на доходи фізичних осіб для фізичної особи підприємця, який сплачує єдиний податок, та  який отримав доходи як фізична особа?

Відповідь:
Відповідно до п.177.6 ст.177 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) у разі якщо фізична особа - підприємець отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку - фізичних осіб. Податкова декларація про майновий стан і доходи подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб – до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених р. IV Податкового кодексу України. Фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації.

Питання 3:
Чи повинні фізичні особи відображати у податковій декларації про майновий стан і доходи дохід у вигляді процентів, нарахованих на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок?

Відповідь:
Відповідно до пп.164.2.8 п.164.2 ст.164 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (крім процентів, визначених у пп.165.1.2 та пп.165.1.41 п.165.1 ст.165 ПКУ, а саме:
доходів, отриманих платником податку у вигляді процентів, що нараховані на цінні папери, емітовані Міністерством фінансів України та на боргові зобов’язання Національного банку України;
доходів у вигляді процентів на поточні банківські рахунки, за якими на користь фізичних осіб здійснюються виключно виплати заробітної плати, стипендій, пенсій, соціальної допомоги та інших передбачених законом соціальних виплат. Ознаки таких рахунків визначаються Національним банком України
Враховуючи те, що пп.164.2.8 п.164.2 ст.164 ПКУ в частині включення до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок набирає чинності з 1 січня 2015 року, то фізичні особи при заповненні податкової декларації про майновий стан і доходи мають право не відображати доходи у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок.

Питання 4:
За якою податковою адресою необхідно подавати фізичній особі річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, якщо на момент подання декларації фізична особа знята з реєстрації за однією адресою та не зареєстрована за іншою?

Відповідь:
Згідно ст.67 Конституції України від 28 червня 1996 року №254к/96-ВР кожен громадянин зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Усі громадяни щорічно подають до податкових інспекцій за місцем проживання декларації про свій майновий стан і доходи за минулий рік у порядку, встановленому законом.
Відповідно до п.49.1 ст.49 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) податкова декларація подається за звітний період в установлені ПКУ строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.
Пунктом п.45.1 ст.45 ПКУ передбачено, що платник податків – фізична особа зобов’язаний визначити свою податкову адресу.
Податковою адресою платника податків – фізичною особою визнається місце її проживання, за яким вона стає на облік як платник податків в органі державної податкової служби.
Платник податків - фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси.
Відповідно до ст.6 Закону України від 11 грудня 2003 року № 1382-IV «Про свободу пересування і вільний вибір місця проживання в Україні» громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов’язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання.
Таким чином, якщо фізична особа знята з реєстрації за однією адресою та не зареєстрована за іншою, то вона повинна подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи до податкового органу за попередньою податковою адресою.

ДПІ у Солом’янському районі м. Києва ДПС

 
 
 

Rambler's Top100