Декларирование доходов граждан за 2011 год: ответы ГНС Донецкой области

20:02:2012 г.

Відбувся черговий сеанс телефонного зв'язку з питань декларування доходів громадян, отриманих на протязі 2011 року згідно з Податковим кодексом України. На запитання громадян відповідав начальник управління оподаткування фізичних осіб державної податкової адміністрації у Донецькій області Юрій Ткаченко.

  Згідно з Податковим кодексом України з 1січня 2012р. розпочато декларування доходів громадян, отриманих на протязі 2011 року,  тому всі питання, що стосуються декларування доходів громадян, є актуальними на цей час. 

  •  Який граничний термін надання декларації та у який спосіб я маю можливість її надати?

Суттєвим є те, що Податковим кодексом України, починаючи з 2011 року продовжено термін декларування доходів фізичних осіб, які зобов'язані подати декларацію  до 1 травня, що настає за звітним.

  • Які існують способи подання декларації?

Податкова декларація подається до органу державної податкової служби  одним  із таких способів, на вибір платника податку:
а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.  

  • Які саме категорії громадян зобов'язані декларувати свої доходи?

            Нормами чинного законодавства, а саме Податковим кодексом України  передбачено, що подають річну декларацію далеко не всі фізичні особи. Обов'язок по декларуванню вважається виконаним, якщо платник податку отримував доходи:
- виключно від податкових агентів, крім випадків, прямо передбачених Податковим кодексом;
- від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок;
- у вигляді об'єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку.

  • Які доходи підлягають обов'язковому декларуванню?

            Зобов'язані декларувати свої доходи громадяни, зокрема, які одержали їх у вигляді спадщини, подарунків від фізичних осіб, прибутку від продажу акцій і інших корпоративних прав, іноземні доходи, а також будь-які інші доходи, при виплаті яких не було утримано податок відповідно до чинного законодавства.

          Крім того, необхідно замітити, що деяка категорія громадян не зобов'язана, а має право подати декларацію. Це право полягає в декларуванні своїх витрат, тобто право на податкову знижку.

  • В яких випадках платник податку-громадянин звільняється від обов'язкового подання декларації, незалежно від видів отриманих доходів?

Платники податку звільняються від обов'язку подання податкової декларації в таких випадках:
- якщо вони є неповнолітніми або недієздатними особами і при цьому перебувають на повному утриманні інших осіб (у тому числі батьків) та/або держави станом на кінець звітного податкового року;
- перебувають під арештом або є затриманими чи засудженими до позбавлення волі, перебувають у полоні або ув'язненні на території інших держав станом на кінець граничного строку подання декларації;
- перебувають у розшуку станом на кінець звітного податкового року;
- перебувають на строковій військовій службі станом на кінець звітного податкового року;
- у разі отримання доходів виключно від податкових агентів.

  •   Який термін подання декларації для приватних підприємців?

     Для приватних підприємців на загальній системі оподаткування - протягом 40 днів після закінчення звітного року, тобто до 9 лютого року, наступного за звітним, включно.

     Для квартального звітного періоду термін подачі декларації також становить 40 днів після його закінчення.

  • Чи відображаються в річній декларації про майновий стан та доходи платника податків доходи, отримані у вигляді спадщини (подарунку), що оподатковуються за нульовою ставкою, тобто від членів сім'ї першого ступеня споріднення?

Доходи, отримані платником податків у вигляді спадщини (подарунку), що оподатковуються за нульовою ставкою, не відображаються в річній декларації про майновий стан та доходи.

  • Чи є якісь відміни у формі декларації для громадян та для приватних підприємців?

Декларація має єдину форму для усіх, у тому числі для підприємців - фізичних осіб. Тільки для них треба буде заповнити окремий додаток.

  • За якою податковою адресою повинен подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи та сплачувати податок на доходи фізичних осіб громадянин, якщо він зареєстрований (прописан) в одному місці, а доход отримує в іншому?

Платник податків, який відповідно до норм чинного законодавства зобов'язаний (або має право) надати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, але на той час проживає не за місцем реєстрації (прописки), а в іншому місці, то він має подати декларацію до органу державної податкової служби за податковою адресою, тобто за місцем реєстрації згідно з паспортними даними.

  • У разі неподання декларації які заходи впливу можуть бути до мене застосовані?

            За неподання декларації передбачена адміністративна відповідальність (амін штраф), а також фінансові санкції.

  • Коли повинні бути сплачені суми, визначені у декларації?

Фізична особа зобов'язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій нею податковій декларації.  

  • У разі, якщо я самостійно не зможу подати декларацію, хто має право це зробити за мене?

Податкова декларація заповнюється платником податку самостійно або іншою особою, нотаріально уповноваженою платником податку здійснювати таке заповнення.

  • Декларація повинна надаватися громадянами до 1 травня, відноситься лі це правило до декларацій, пов'язаних з отриманням податкової знижки?

Фізичні особи, які мають право на нарахування податкової знижки, подають податкову декларацію про майновий стан і доходи за наслідками звітного податкового року до кінця податкового року, тобто граничний термін подання декларації не обмежується 1 травня поточного року.

  • Чи повинна фізична особа при наданні податкової декларації про майновий стан і доходи надавати довідку про отримані у звітному році доходи з метою використання права на податкову знижку?

Фізична особа, яка зобов'язана подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи, відповідно до вимог Податкового кодексу України, або має право скористатися податковою знижкою, повинна на вимогу органу державної податкової служби надати разом із такою декларацією довідку про отримані у звітному році доходи.

  • Яким чином податковий орган підтверджує про те, що декларацію було надано в термін?

За зверненням платника податку орган державної податкової служби, до якого було подано податкову декларацію, видає довідку про подану декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) за формою, встановленою Міністерством фінансів України наказом від 27.12.2011 №1742 «Про затвердження форми Довідки про подану декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію)».

Управління оподаткування фізичних осіб 

 

 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить