Нужно ли начислять ЕСВ предпринимателям, которые получили пособие по временной нетрудоспособности или декретные

15:08:2016 г.

Чи є базою нарахування ЄВ суми допомоги по тимчасовій непрацездатності та по вагітності та пологах, отримані ФОП, у тому числі ФОП платниками ЄП, та особами, які провадять незалежну професійну діяльність?

Законом України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 2464) визначено принципи збору та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄВ), платники ЄВ, порядок нарахування, обчислення та сплати ЄВ, розмір ЄВ.

ФОПі, в тому числі ФОП платники ЄП, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, визначені платниками ЄВ відповідно до пп. 4 та 5 частини першої ст. 4 Закону № 2464.

Згідно з п. 3 частини першої ст. 7 Закону № 2464, базою нарахування ЄВ для ФОП платників ЄП є суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄВ, встановленої Законом № 2464. При цьому сума ЄВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Базою нарахування ЄВ для ФОП, які застосовують загальну систему оподаткування, та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, є на сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума ЄВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток) (п. 2 частини першої ст. 7 Закону № 2464).

Законом України від 24 грудня 2015 року № 909-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі – Закон № 909) внесено низку змін до Закону № 2464, які набули чинності з 1 січня 2016 року, зокрема з 01.01.2016 встановлено єдиний розмір ЄВ на рівні 22 відс. до визначеної ст. 7 Закону
№ 2464 бази нарахування ЄВ для усіх категорій платників ЄВ (крім пільгових категорій).

Згідно із внесеними змінами, з 01.01.2016 ФОП, в тому числі ФОП платники ЄП, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, виключені із переліку платників, які мають право на добровільну сплату ЄВ.

Правове регулювання надання допомоги у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та вагітністю та пологами здійснюється відповідно до норм Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105 «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами і доповненнями.

Оскільки ФОП платники ЄП визначають для себе базу нарахування ЄВ самостійно, для ФОП на загальній системі оподаткування та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, базою нарахування ЄВ є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а зазначені виплаті не є доходом (прибутком), отриманим від такої діяльності, то обов’язок нараховувати і сплачувати ЄВ з сум допомоги у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та вагітністю та пологами для таких осіб чинним законодавством не передбачений.

Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс

 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

 
 

Rambler's Top100