Ответственность предпринимателя по договору добровольной уплаты ЕСВ

02:10:2015 г.

Чи передбачена відповідальність до ФОП, яка уклала договір про добровільну сплату ЄВ та не сплатила суму ЄВ, зазначену в договорі?

Відповідно до п. 4 частини першої ст. 4 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 2464) платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄВ) є ФОП, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

     Згідно з п. 3 розд. ІІІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.15 № 449 (далі – Інструкція № 449), для ФОП (крім ФОП, які обрали спрощену систему оподаткування) ЄВ встановлюється відповідно до Закону № 2464 у розмірі 34,7 відс. суми доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню ПДФО. При цьому сума ЄВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).

     Для ФОП, які обрали спрощену систему оподаткування, ЄВ встановлюється у розмірі 34,7 відс. суми, що визначається такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄВ, встановленої Законом № 2464. При цьому сума ЄВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати та розміру внеску, встановленого Законом № 2464 на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід) (п. 4 розд. ІІІ Інструкції № 449).

     У разі бажання ФОП, в тому числі ФОП, які обрали спрощену систему оподаткування, брати участь на добровільних засадах у загальнообов’язковому державному соціальному страхуванні ЄВ встановлюється у розмірі 36,6 відс. або 36,21 відс., 38,11 відс. визначеної для цієї категорії осіб бази нарахування ЄВ (абзаци другий та третій частини одинадцятої ст. 8 Закону № 2464).

     Особи, зазначені у п.п. 1 п. 1 розд. V Інструкції № 449 (ФОП, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування), сплачують ЄВ у розмірі та строки, установлені в договорі про добровільну участь (п. 7 розд. V Інструкції № 449 ).

     Підпунктом 3.5 п. 3 розд. 3 Типового договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (Додаток 4 до Інструкції № 449) (далі – Договір) передбачено визначення «сторонами» строків сплати ЄВ, згідно з якими, ФОП зобов’язується сплачувати ЄВ у розмірі установленому в Договорі (щокварталу до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який він сплачується, один раз на рік до 10 лютого або до 01 травня наступного року).

     Відповідно до п.п. 2 п. 2 розд. VІІ Інструкції № 449 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) ЄВ на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01.01.2015, накладається штраф у розмірі 10 відс. своєчасно не сплачених сум.

     За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) ЄВ на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01.01.2015 та надалі, накладається штраф у розмірі 20 відс. своєчасно не сплачених сум.

     На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені, передбаченої Законом № 2464, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (частини десята та тринадцята ст. 25 Закону № 2464).

     Статтею 165 прим.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07 грудня 1984 року № 8073-Х зі змінами та доповненнями визначено:

     1. Несплата або несвоєчасна сплата єдиного внеску у сумі, що не перевищує трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, – тягне за собою накладення штрафу на фізичних осіб - підприємців від сорока до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
     За повторне за рік вчинення таких дій – тягне за собою накладення штрафу на фізичних осіб - підприємців від ста п’ятдесяти до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
     2. Несплата або несвоєчасна сплата єдиного внеску у сумі більше трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – тягне за собою накладення штрафу на фізичних осіб - підприємців від вісімдесяти до ста двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
     За повторне за рік вчинення таких дій – тягне за собою накладення штрафу на фізичних осіб - підприємців від ста п’ятдесяти до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
    
 Водночас, однією із умов дострокового розірвання Договору є систематичне порушення умов Договору ФОП (п.п. 7.2. п. 7 розд. 7 Договору).

Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс

 

 

 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить