Самые интересные ответы на вопросы по ЕСВ

06:12:2013 г.

 Розшифровка у платіжці нарахованих і утриманих сум на сплату ЄСВ

1. Чи потрібно деталізувати в призначенні платежу платіжного доручення, сплачуючи ЄСВ, з яких платежів складається єдиний соціальний внесок? Наприклад: «*;101; код за ЄДРПОУ платника, який здійснює сплату; єдиний соцвнесок за жовтень 2013 р.: 3,6 % — 100,00 грн, 37,2 % — 2000,00 грн, 8,41 % — 20,00 грн» тощо.
Обов’язкова деталізація сум єдиного внеску у платіжному дорученні в розрізі ставок не передбачена. Але якщо страхувальник буде так деталізувати виплати, то банку буде легше контролювати суму, що надходить до сплати.

Чи підсумовує банк суму ЄСВ за першу і другу половину місяця

2. Клієнти банку сплачують ЄСВ двома частинами: під час отримання авансу та під час отримання зарплати за другу половину місяця. Під час отримання авансу клієнт може сплачувати єдиний внесок у більшій сумі, а під час отримання зарплати за другу половину місяця — у меншій. У підсумку єдиний внесок сплачено у повній сумі. Чи може банк підсумовувати виплати заробітної плати та ЄСВ за весь період?
Пунктом 2 Порядку прийняття банками на виконання розрахункових документів на виплату заробітної плати, затвердженого наказом Міндоходів від 09.09.2013 р. № 453, встановлено, що банки приймають від платників ЄСВ розрахункові документи на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до Закон України

«Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі — Закону про ЄСВ) нараховується ЄСВ, та видають (перераховують) їх лише за умови одночасного подання платником єдиного внеску платіжних документів про перерахування коштів для сплати сум єдиного внеску. Суми, сплачені за цими документами, мають становити не менше 1/3 суми коштів для виплати заробітної плати, зазначеної в розрахункових документах. Якщо сума ЄСВ менша, ніж 1/3 суми коштів для виплати заробітної плати, банки приймають від платників єдиного внеску розрахункові документи на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати разом з оригіналом довідки-розрахунку, погодженим з органом доходів і зборів за місцем взяття на облік платника єдиного внеску.


Чи несе платник відповідальність за повноту сплати ЄСВ, якщо банк видає кошти на виплату зарплати

3. Чи несе відповідальність платник за повну сплату ЄСВ, якщо банк приймає платіжку на сплату ЄСВ (сума ЄСВ не менше 1/3 суми виплаченої зарплати) та видає готівкові кошти на виплату зарплати?
Під час видачі коштів на виплату заробітної плати банк контролює та несе відповідальність за те, щоб сума ЄСВ, яка одночасно сплачується страхувальником, становила не менше 1/3 суми коштів для виплати заробітної плати, зазначеної в розрахункових документах.

Відповідальність за повноту сплати ЄСВ як утриманого з працівників, так і нарахованого на їхню заробітну плату за кожної виплати доходу, з якого справляється ЄСВ, несе страхувальник.
 
4. Під час сплати ЄСВ в платіжному документі працедавець зазначає декілька видів виплат (заробітна плата, лікарняні), не вказуючи їх сум. Наприклад, «Єдиний внесок із заробітної плати та лікарняних за вересень 2013 р.». А в розрахунковому документі на виплату заробітної плати, який одночасно подається, вказує тільки суму заробітної плати. Наприклад, «Заробітна плата за січень 2013 р.». Може банк взяти листа від клієнта на уточнення сум ЄСВ з лікарняних та заробітної плати, чи підприємству потрібно надавати погоджену довідку-розрахунок?
Відповідно до ст. 9 Закону про ЄСВ роботодавці під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується ЄСВ, одночасно з видачею зазначених сум зобов’язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у встановлені строки, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата ЄСВ, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй, сплачувати ЄСВ не треба. Із сум нарахованого, але не виплаченого доходу (заробітної плати), платники зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.
Таким чином у платників можуть виникати розбіжності у строках виплати доходу та строках сплати ЄСВ, зокрема, в частині виплати лікарняних, за яких строки нарахування та виплати не збігаються із-за фінансування цих виплат ФСС з ТВП через окремі рахунки. Тому у подальшому, отримуючи суми коштів на виплату доходів, з яких уже сплачено ЄСВ у граничні строки, платник повинен надати банку узгоджену довідку-розрахунок.

Що робити якщо ЄСВ сплачений до ПФУ іншого району

5. У перших числах жовтня помилково сплатили ЄСВ на рахунки Пенсійного фонду Деснянського району м. Києва замість Дарницького. У пресі прочитала, що всі помилково сплачені кошти будуть передані від органів Пенсійного фонду органам Міндоходів. І наша помилкова сплата також?
У цьому випадку помилилися з рахунками між районами, тому підприємству варто було застосувати механізм повернення помилково сплачених коштів, викладений у Порядку зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженому наказом Міндоходів від 09.09.2013 р. № 450.

Зважаючи на граничні терміни сплати єдиного внеску та строки повернення коштів, у таких випадках варто внести кошти в рахунок сплати чергового платежу повторно, а потім, не поспішаючи, зайнятися поверненням помилково сплачених коштів або їх зарахуванням у рахунок майбутніх платежів.

Подання звітності, якщо єдина працівниця пішла у декретну відпустку

6. Чи потрібно підприємцю — платнику єдиного податку подавати звіт про нарахування ЄСВ в разі відсутності найманих працівників? У підприємця — платника єдиного податку був один найманий працівник — жінка, яка в серпні пішла у відпустку. На суму допомоги по вагітності та пологах було нараховано ЄСВ і включено його до звіту за серпень. Більше найманих працівників немає. Чи потрібно подавати звітність з ЄСВ в разі відсутності найманих працівників?
Подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку зобов’язані платники ЄСВ, в т. ч. приватні підприємці . 2 ст. 6 Закону про ЄСВ). А платниками ЄСВ є фізичні особи — підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором, крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою — підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців . 1 ст. 4 Закону про ЄСВ).
Якщо підприємець — платник єдиного внеску не використовує працю найманих працівників, то звітність з ЄСВ щодо найманих працівників він подавати не повинен, але має звітувати у встановлені строки стосовно самого себе.
   

 Сплата ЄСВ «за себе» жінкою-підприємцем, яка перебуває у декретній відпустці

7. Жінка-підприємець, яка є платником єдиного податку групи 2 і має найманих працівників, перебуває у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами. Чи має такий підприємець сплачувати ЄСВ за себе у період відпустки?
Платниками ЄСВ є, зокрема, фізичні особи — підприємці, в т. ч. ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності . 1 ст. 4 Закону про ЄСВ).
Обов’язки платників ЄСВ в осіб, зазначених у п. 5 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ, виникають з початку провадження відповідної діяльності (ч. 4 ст. 5 Закону про ЄСВ). Оскільки в період перебування жінки-підприємця у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами провадження нею підприємницької діяльності не припиняється, то немає підстав для несплати ЄСВ.

Начальник Управління адміністрування єдиного внеску та методології Департаменту доходів і зборів з фізичних осіб Міндоходів України Кепіна Світлана Василівна
Міністерство доходів і зборів України

 

 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

 
 

Rambler's Top100