Сплата ЄСВ фізичними особами на єдиному податку та пенсіонерами за віком

12:08:2014 г.

Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону України від с 8 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують згідно із законом пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Нормативно-правовим актом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, є Закон України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Тлумачення статті 26 Закону №1058 у частині визначення терміну «пенсіонер за віком» призвело до формування неоднозначної судової практики Вищого адміністративного суду України.

Верховний Суд України дійшов висновку, що термін «пенсіонер за віком» у тлумаченні частини четвертої статті 4 Закону №2464 включає в себе як осіб, які отримують пенсію за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років (стаття 26 Закону №1058), так і осіб, яким пенсія за віком призначена за пільговими умовами відповідно до статті 55 Закону №96-ХІІ або статті 13 Закону №1788-ХІІ, тобто до досягнення 60-річного віку.

Водночас ФОП, яким призначено пенсію за вислугу років і які обрали спрощену систему оподаткування, не звільняються від сплати за себе єдиного внеску на підставі частини четвертої статті 4 Закону №2464-УІ (постанова Верховного Суду України від 15.04.2014 у справі №21-59а14).

Враховуючи викладене, оскільки фізичним особам - підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування, впроваджено автоматичне щоквартальне нарахування сум єдиного внеску відповідно до Реєстру платників єдиного податку, то нарахування по пенсіонерах пільгових категорій крім тих, які отримують пенсію за вислугою років, призупиняються з 01 квітня 2014 року.

ДПІ у Солом’янському районі ГУ Міндоходів у м. Києві

 

 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить