Уплата и отчетность ЕСВ мобилизованными предпринимателями

01:11:2016 г.

Чи подають річний звіт та сплачують ЄВ за період мобілізації демобілізовані ФОП, які не є роботодавцями?

Відносини у сфері державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄВ) регулюються виключно Законом України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 2464).

Процедуру нарахування і сплати ЄВ визначено Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 (далі – Інструкція).

Загальні правила формування та подання звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску встановлено розділом ІІ Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435 із змінами в доповненнями (далі – Порядок).

Платниками ЄВ відповідно до п. 4 частини першої ст. 4 Закону № 2464 є ФОП, у тому числі ФОП платники ЄП.

ЄВ для ФОП, які перебувають на загальній системі оподаткування, нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума ЄВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток) (абзац перший п. 2 частини першої ст 7 Закону № 2464) та не може бути більшою максимальної величини бази нарахування ЄВ, встановленої Законом № 2464.

Для ФОП платників ЄП ЄВ нараховується на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄВ, встановленої Законом № 2464. При цьому сума ЄВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (п. 3 частини першої ст. 7 Закону № 2464).

ЄВ для платників, зазначених у ст. 4 Закону № 2464, встановлюється у розмірі 22 відс. до визначеної ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування ЄВ (абзац перший частини п’ятої ст. 8 Закону №2464).

ФОП, що перебувають на загальній системі оподаткування, зобов’язані сплачувати ЄВ, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, ФОП платники ЄП сплачують ЄВ, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується ЄВ (частина восьма ст. 9 Закону № 2464).

Обов’язки платника ЄВ визначено нормами п. 2 ст. 6 Закону № 2464, згідно з якими платник ЄВ зобов’язаний, зокрема своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати ЄВ та подавати звітність.

Водночас, п. 9 прим. 2 частини другої розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 передбачено, що, зокрема ФОП, у тому числі ФОП платники ЄП, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, на весь строк їх військової служби звільняються від виконання своїх обов’язків, передбачених п. 2 ст. 6 Закону № 2464, якщо вони не є роботодавцями, зокрема: від своєчасного та в повному обсязі нарахування, обчислення і сплати ЄВ та подання звітності до органу доходів і зборів.

Підставою для такого звільнення є заява ФОП та копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які подаються до органу доходів і зборів ФОП протягом 10 днів після її демобілізації або після закінчення її лікування (реабілітації).

Зазначені норми застосовуються з першого дня мобілізації, оголошеної Указом Президента України від 17 березня 2014 року № 303 «Про часткову мобілізацію», затвердженим Законом України від 17 березня 2014 року № 1126-VІІ «Про затвердження Указу Президента України ”Про часткову мобілізацію», та протягом усього особливого періоду.

Абзацом другим п. 7 розд. ІV Інструкції визначено, мобілізовані підприємці на весь строк їх військової служби звільняються від виконання обов’язків платника єдиного внеску, якщо вони не є роботодавцями, з першого календарного дня місяця призову на військову службу під час мобілізації платника до останнього календарного дня місяця, в якому платника було демобілізовано або завершено його лікування (реабілітацію).

Отже, мобілізовані підприємці звільняються від своєчасного та в повному обсязі нарахування, обчислення і сплати ЄВ з першого календарного дня місяця призову на військову службу під час мобілізації платника до останнього календарного дня місяця, в якому платника було демобілізовано або завершено його лікування (реабілітацію).

Згідно з п. 2 розд. ІІІ Порядку ФОП, у тому числі ФОП платники ЄП, формують та подають до органів доходів і зборів звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, наступного за звітним періодом. Звітним періодом є календарний рік.

Враховуючи норми п. 9 прим. 2 частини другої розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 демобілізовані підприємці звільняються від подання звітності до органу доходів і зборів за період мобілізації.

При цьому мобілізовані підприємці не позбавлені права після демобілізації або після закінчення лікування (реабілітації) самостійно визначити базу нарахування ЄВ,встановленої Законом № 2464, за весь період мобілізації, сплатити ЄВ і відповідно відобразити такі зобов’язання у звіті.

Водночас зауважуємо, що з метою уникнення неоднозначного тлумачення норм законодавства про ЄВ у частині нарахування, сплати та подання звітності ФОП, у тому числі ФОП платниками ЄП, призваними на військову службу під час мобілізації або залученими до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, кожен випадок слід розглядати окремо після детального вивчення документів (матеріалів), які стосуються порушеного питання.

Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс

 

 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

 
 

Rambler's Top100