Как исправить ошибку, допущенную в расчете корректировки к налоговой накладной

16:02:2017 г.

Який порядок виправлення помилки у розрахунку коригування до податкової накладної, та чи можливо таким розрахунком відкоригувати податкові зобов’язання/податковий кредит?

Відповідно до п. 192.1 ст. 192 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами і доповненнями (далі – ПКУ) якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН). Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених п. 201.1 ст. 201 ПКУ та/або п. 192.1 ст. 192 ПКУ, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПКУ, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин (п. 201.10 ст. 201 ПКУ).

Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 із змінами і доповненнями, не передбачено механізму виправлення помилки, допущеної в розрахунку коригування до податкової накладної.

Разом з цим, при допущені помилки в графах з 1 по 10 розділу Б розрахунку коригування, платник податку має право скласти другий розрахунок коригування до податкової накладної, в якому будуть враховані показники розрахунку коригування, складеного з помилками, а саме: в графах з 1 по 6 правильні показники, в графах з 7 по 10 зазначається сума різниці з відповідним знаком, узагальнюючі дані відображаються у рядках I – VIII такого розрахунку.

Розрахунок коригування до податкової накладної, який містить помилки в заголовній частині, не може бути підставою для коригування податкових зобов’язань та податкового кредиту.

Тому, якщо в розрахунку коригування допущені помилки в заголовній частині та такий розрахунок коригування зареєстрований в ЄРПН, то з метою виправлення помилки платник податку складає новий розрахунок коригування до податкової накладної з вірними показниками, який підлягає реєстрації в ЄРПН. Податкові накладні, отримані з ЄРПН, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

При цьому слід зазначити, що відповідно до п. 198.6 ст. 198 ПКУ у разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних/ розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування.

Таким чином, тільки на підставі належним чином складеного та зареєстрованого в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної, суми податкових зобов’язань постачальника та податкового кредиту отримувача підлягають відповідному коригуванню у податковому періоді, в якому його складено (у разі своєчасної реєстрації в ЄРПН ) або в якому його зареєстровано в ЄРПН (у разі несвоєчасної реєстрації в ЄРПН, але не пізніше ніж через 365 календарних днів).

Якщо розрахунок коригування не зареєстрований в ЄРПН протягом 365 календарних днів або взагалі не складений на таку операцію, то:
• у разі збільшення суми компенсації вартості товарів/послуг податковий кредит покупця не може бути збільшений, але постачальник не звільняється від обов’язку збільшення суми податкових зобов’язань за відповідний звітний (податковий) період, в якому здійснюється зміна суми компенсації вартості товарів/послуг;
• у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг податкові зобов’язання постачальника не можуть бути зменшені, але покупець зобов’язаний зменшити податковий кредит за відповідний (податковий) період, в якому здійснюється зміна суми компенсації вартості товарів/послуг.

Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс

 

 
 
 

Rambler's Top100