|
Про це йшлося під час інтернет-конференції, яка днями відбулась в ДПІ у Деснянському районі ГУ Міндоходів у м. Києві. Заступник начальника інспекції Олена Красуліна відповідала на запитання платників щодо особливостей оподаткування, обліку та звітності операцій з постачання лікарських засобів та виробів медичного призначення.
Актуальність спілкування з платниками податків через Інтернет на цю тему пов’язана з тим, що з 1 квітня 2014 р. згідно із Законом України від 27.03.2014 р. № 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" було скасовано режим звільнення від оподаткування операцій з постачання лікарських засобів і виробів медичного призначення. Одночасно з цієї ж дати оподаткування таких товарів здійснюється за ставкою 7 %.
Пропонуємо до уваги відповіді на запитання, які надійшли від платників податків.
1. Які зміни відбулись в Податковому кодексі щодо оподаткування операцій з постачання лікарських засобів і виробів медичного призначення?
Відповідь: Зміни, які стосуються оподаткування операцій з постачання лікарських засобів і виробів медичного призначення, внесені в Податковий кодекс Уктаїни статтями 10,.11,.13 розділу І Закону України від 27.03.2014 р. № 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні".
Зокрема, з пункту 197.1 статті 197 Податкового кодексу виключено підпункт 197.1.27, у результаті чого було скасовано режим звільнення від оподаткування операцій з постачання лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів (у тому числі і тих, які реалізуються аптечними закладами), а також виробів медичного призначення за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Одночасно з 1 квітня 2014 року відповідно до підпункту "в" пункту 193.1 статті 193 Податкового кодексу запроваджено режим оподаткування таких товарів за ставкою 7 %.
Отже, починаючи з 1 квітня 2014 р. лікарські засоби та вироби медичного призначення постачаються з нарахуванням ставки ПДВ у розмірі 7 %, навіть незалежно від того, що їх придбання здійснювалося в умовах дії пільгового режиму оподаткування.
При цьому згідно з пп. 194.1.1 п. 194.1 ст. 194 розділу V Податкового кодексу податок визначається у розмірі 7 % бази оподаткування та додається до ціни лікарського засобу чи виробу медичного призначення.
2. До яких операцій застосовується ставка у розмірі 7 %?
Відповідь: Відповідно до підпункту "в" пункту 193.1 статті 193 Податкового кодексу ПДВ за ставкою 7 % ПДВ нараховується по операціях з:
- постачання на митній території України та ввезення на митну територію України лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів, а також медичних виробів за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України;
- постачання на митній території України та ввезення на митну територію України лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, дозволених для застосування у межах клінічних випробувань, дозвіл на проведення яких надано центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.
В такій редакції цей перелік застосовується відповідно до змін, внесених до підпункту "в" пункту 193.1 статті 193 Податкового кодексу Законом України від 27.03.2014 р. № 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" та Законом України від 10.04.2014 р. № 1200-VII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо усунення окремих неузгодженостей норм законодавства" з 19 квітня 2014 року – дати набуття чинності останнього з перелічених законів.
3. Яким переліком виробів медичного призначення необхідно керуватись для застосування ставки ПДВ у розмірі 7 %, адже в попередньому переліку Кабміну йшлося про звільнення від оподаткування ПДВ конкретних виробів медичного призначення?
Відповідь: В період з 1 квітня до 26 квітня 2014 року ставка ПДВ у розмірі 7 % застосовувалась до переліку виробів медичного призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2011 р. № 867 "Питання звільнення виробів медичного призначення від оподаткування податком на додану вартість" .
В період з 26 квітня до 1 липня 2014 року необхідно керуватись постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2014 р. № 118 «Про затвердження переліку медичних виробів, операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України яких підлягають оподаткуванню податком на додану вартість за ставкою 7 відсотків»
4. Як при поданні звітності в електронному вигляді можна відображати операції з 7% ПДВ?
Відповідь: Така можливість передбачена у версії 1.30.37 програми «Податкова звітність» (OPZ), в якій можна відображати операції з 7% ПДВ
У цій версії програми, на виконання Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 № 1166-VII, який набув чинності 01.04.2014, та на виконання листа Міністерства доходів і зборів України від 06.05.2014 року № 10295/7/99-99-19-04-02-17 «Про податок на додану вартість», внесено зміни до документів:
J(F)0200114 – «Податкова декларація з податку на додану вартість (0110)»;
J(F)0215105 – «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)».
Тимчасово, до внесення змін до форм податкової звітності, в податковій декларації з податку на додану вартість з позначкою 0110 та у розшифровці податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5), в яких відображаються операції з постачання/придбання лікарських засобів та медичних виробів, у полі «номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість» проставляється цифра «7». Така цифра проставляється незалежно від того, чи в декларації відображаються виключно операції з постачання лікарських засобів та медичних виробів, чи також відображаються операції з постачання/придбання інших товарів/послуг за іншими ставками податку на додану вартість.
Звертаємо увагу на те, що якщо у полі «номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість» Декларації з податку на додану вартість не проставити цифру «7», а залишити номер свідоцтва, то програма не зберігає суму ПДВ, відображену в колонці «Б» рядка 2.2 (у цій колонці зазначеного рядка тимчасово відображається сума ПДВ за ставкою 7%).
5. За якими правилами в декларації з ПДВ відображаються операцій, які оподатковуються за ставкою 7%?
Відповідь: Тимчасово, до внесення змін до наказу Міндоходів України від 13.11.2013 р. № 678 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» в податковій декларації з податку на додану вартість з позначкою 0110 та у розшифровці податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5), в яких відображаються операції з постачання/придбання лікарських засобів та медичних виробів, у полі „номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість” проставляється цифра „7”. Така цифра проставляється незалежно від того, чи в декларації відображаються виключно операції з постачання лікарських засобів та медичних виробів, чи також відображаються операції з постачання/придбання інших товарів/послуг за іншими ставками податку на додану вартість.
6. Чи нараховується ПДВ при постачанні покупцю лікарських засобів, якщо аванс продавцем був отриманий до 01 квітня 2014 року?
Відповідь: Якщо перша подія операції з постачання лікарських засобів (або оплата товару або його відвантаження) відбулася до дати запровадження оподаткування таких операцій за ставкою 7% (до 1 квітня 2014 року), то на дату настання другої події (після 1 квітня 2014 року) сума податку на додану вартість не нараховується. При цьому таку операцію необхідно було відобразити в податковій звітності за звітний (податковий) період, на який припадає дата здійснення першої події - отримання авансу (до 1 квітня 2014 року).
В той же час при проведенні операцій з постачання лікарських засобів за бюджетні кошти податкові зобов’язання не нараховуватимуться лише у випадку, якщо першою подією була їх оплата, яка відбулася до 1 квітня 2014 року (згідно з пунктом 187.7 статті 187 розділу V Податкового кодексу датою виникнення податкових зобов’язань при здійсненні операцій з постачання за бюджетні кошти є дата оплати). Якщо оплата за поставлені до 01.04.2014 року за рахунок бюджетних коштів лікарські засоби проводиться з 01.04.2014 року, то на дату оплати нараховується податок на додану вартість за ставкою 7 відсотків.
Якщо з 01.04.2014 року згідно з умовами договорів змінюється вартість (ціна) лікарських засобів, поставлених до 01 квітня 2014 року в режимі звільнення від оподаткування податком на додану вартість (крім поставлених та не оплачених до 01 квітня 2014 року за рахунок бюджетних коштів лікарських засобів), то суми податку на додану вартість за такою операцією не нараховуються і в розрахунку коригування, що складається до податкової накладної, не зазначаються.
Постачальником лікарських засобів такі коригування відображаються в рядку 8.1.1 розділу І декларації, а покупцем – в рядку 16.1.1 розділу ІІ декларації.
ДПІ у Деснянському районі ГУ Міндоходів у м. Києві
|