Чи вважається порушенням умов перебування на ІІ групі платника єдиного податку для підприємця, який надав послуги платнику єдиного податку, що здійснив оплату після переходу на загальну систему оподаткування?

22:10:2021 г.

Чи вважається порушенням умов перебування на ІІ групі платника єдиного податку для підприємця, який надав послуги платнику єдиного податку, що здійснив оплату після переходу на загальну систему оподаткування? 

В Головному управлінні ДПС інформують, пунктом 291.4 статті 291 Податкового кодексу встановлені умови перебування фізичних осіб-підприємців, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, у відповідних групах платників єдиного податку. Зокрема, перебувати на другій групі можуть фізичні особи – підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку або населенню, виробництво або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року вони відповідають сукупності таких критеріїв:

- не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;

- обсяг доходу не перевищує 834 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року.

Слід зазначити, що п.п. 9 п.п. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 Податкового кодексу визначено, що платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, у разі здійснення платниками першої або другої групи діяльності, яка не передбачена кодексом для цих груп – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому здійснювалася така діяльність.

Відповідно до абзаців першого – другого п. 44.1 ст. 44 Податкового кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, первинними документами.

Водночас, з урахуванням п.п. 16.1.5 п. 16.5 ст. 16 та п. 85.4 ст. 85 Податкового кодексу контролюючий орган має право вимагати первинні документи під час проведення перевірок, а платник податків має їх надавати на належним чином оформлену письмову вимогу.

Абзацом першим п. 299.11 ст. 299 Податкового кодексу передбачено, що у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку першої – третьої груп вимог, встановлених главою 1 розд. XIV «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності», за рішенням такого органу проводиться анулювання реєстрації платника єдиного податку першої – третьої груп з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення.

У такому випадку суб’єкт господарювання має право обрати або перейти на спрощену систему оподаткування лише після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом.

Отже, якщо фізичною особою-підприємцем – платником єдиного податку другої групи здійснюється господарська діяльність з надання послуг платникам єдиного податку, то незалежно від дати надходження коштів за надані послуги, порушень умов перебування на другій групі у платника єдиного податку не виникає.

При цьому здійснення фізичною особою-підприємцем – платником єдиного податку господарської операції підтверджується наявністю первинних документів. Однак, якщо контролюючі органи виявляють порушення під час здійснення контрольно-перевірочних заходів, то платника податків, з урахуванням положень норм податкового законодавства, притягують до відповідальності.

ГУ ДПС у Івано-Франківській області