Чи зараховується час знаходження у відпустці без збереження заробітної плати на період дії воєнного стану до стажу, який дає право на щорічну відпустку

28:07:2022 г.

Начальник відділу контролю західного напрямку надав відповідь внутрішньо переміщеній особі з Донетчини, яка звернулась з питанням: чи зараховується час знаходження у відпустці без збереження заробітної плати на період дії воєнного стану до стажу, який дає право на щорічну відпустку?

Особливості трудових відносин у період воєнного стану, не передбачені іншими актами трудового законодавства, визначені Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» № 2136-IX (далі – Закон № 2136).

Зокрема, статтею 12 Закону № 2136 визначено, що протягом періоду дії воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку, встановленого частиною першою ст. 26 Закону № 504.

Статтю 12 доповнено частиною четвертою згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» № 2352-IX від 01.07.2022, який набув чинності з 19.07.2022 року. Згідно зазначеної норми, у період дії воєнного стану роботодавець за заявою працівника, який виїхав за межі території України або набув статусу внутрішньо переміщеної особи, в обов’язковому порядку надає йому відпустку без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у заяві, але не більше 90 календарних днів, без зарахування часу перебування у відпустці до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, передбаченого пунктом 4 частини першої статті 9 Закону України “Про відпустки”.

Тобто, з 19.07.2022, у разі якщо працівник знаходився у відпустці за свій рахунок, упродовж дії воєнного стану, цей період не включається до стажу, що дає право на щорічну відпустку.

Крім зазначеного, відповідно до частини першої статті 21 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» № 1105-XIV, страховий стаж — період, протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, та за який щомісяця роботодавець або особа сплачували страхові внески в сумі не менше мінімального страхового внеску. Мінімальний страховий внесок — сума коштів, що визначають розрахунково як добуток розміру мінімальної зарплати і розміру єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ), встановлених законом, на місяць, за який нараховують зарплату/дохід (ч. 13 ст. 1 Закону № 1058-IV).

Таким чином, якщо працівник повний місяць перебував у відпустці без збереження заробітної плати, йому не зараховується страховий стаж, в т. ч. для пенсії, оскільки не сплачені страхові внески.

Також, під час надання консультації повідомлено про проведення з першого липня 2022 року, широкомасштабна інформаційна компанія «Виходь на світло», основна стратегічна мета якої – суттєве зменшення неофіційної праці в регіоні. Задекларовані трудові відносини і сплата відповідних внесків для України у воєнний час є вкрай важливими, адже економіка держави знекровлена через російське вторгнення. Це запорука наповнення бюджету і зміцнення ВСУ, що можливо лише за умови максимальної поінформованості роботодавців та працівників щодо небезпек неофіційної праці для них самих та для країни загалом.

Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці