ФЛП-покупатель нерасплатился за полученный от вас товар и ликвидировался: какие у вас налоговые последствия?

03:05:2018 г.

Яким чином ЮО (ФОП) оподатковує та відображає в податковому розрахунку за ф. 1ДФ суму списаної після закінчення терміну позовної давності заборгованості за надані, але не оплачені товари на користь ФОП, який припинив державну реєстрацію підприємницької діяльності?

Згідно з п.п. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) безповоротна фінансова допомога – це, зокрема сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності.

Оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розд. ІV ПКУ відповідно до п.п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого, платниками податку на доходи фізичних осіб є фізична особа – резидент, яка зокрема отримує доходи з джерел їх походження в Україні.

Суми безповоротної фінансової допомоги (крім суми процентів умовно нарахованих на таку допомогу), наданої фізичній особі включаються до складу оподатковуваного доходу як дохід у вигляді додаткового блага, що визначено п.п. «ґ» п.п. 164.2.17 п 164.2 ст. 164 ПКУ.

При цьому п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПКУ визначено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок за ставкою, визначеною у ст. 167 ПКУ (18 відсотків).

Оскільки, у даному випадку, надана безповоротна фінансова допомога не є результатом від здійснення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця, що проводиться у порядку та за правилами передбаченими законодавством для такої категорії осіб та списується на її користь, то така сума допомоги оподатковується за нормами встановленими ПКУ для оподаткування доходів фізичних осіб як додаткове благо.

Згідно з Довідником ознак доходів, наведеним у додатку до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, дохід, отриманий платником податку у вигляді додаткового блага відображається податковим агентом у податковому розрахунку за ф. 1ДФ під ознакою «126».

Крім того, відповідно до п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ.

Пунктом 163.1 ст. 163 ПКУ передбачено, що об’єктом оподаткування резидента є, зокрема загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого серед іншого включається дохід, отриманий платником податку у вигляді додаткового блага (крім випадків, передбачених ст. 165 ПКУ).

Сума безповоротної фінансової допомоги, надана платнику податку – фізичній особі, обкладається військовим збором на загальних підставах за ставкою – 1,5 відсотків.

Таким чином, якщо юридичною особою (фізичною особою – підприємцем) після закінчення терміну позовної давності списується сума заборгованості за надані, але не оплачені товари на користь фізичної особи – підприємця, який припинив державну реєстрацію підприємницької діяльності, то така сума оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 % та військовим збором за ставкою 1,5 % з відповідним відображенням у податковому розрахунку за ф. 1ДФ як дохід отриманий у вигляді додаткового блага.

Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс

 

 
 
 

Rambler's Top100