Книга учета доходов и расходов: штрафы за нерегистрацию

13:12:2012 г.

Какие штрафные санкции применяются в ФЛП на общей системе налогообложения в случае нерегистрации (неведение) книги учета доходов и расходов?

Відповідно до п. 177.10 ст. 177 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ) встановлено, що фізичні особи - підприємці зобов’язані вести Книгу обліку доходів і витрат (далі - Книга) та мати підтверджуючі документи щодо походження товару.

Форма Книги та порядок її ведення визначаються центральним органом державної податкової служби. Зокрема, форма Книги, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядок її ведення затверджені наказом ДПА України від 24.12.2010 №1025.

Згідно зі ст. 121 ПКУ ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених ПКУ, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 510 гривень. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.

Статтею 164 прим.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 17 грудня 1984 року №8074-Х зі змінами та доповненнями (далі - КУпАП) визначено, що неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов’язкову форму обліку, тягне за собою попередження або накладення штрафу у розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від п’яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Отже, фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування зобов’язана вести Книгу. У разі нереєстрації (неведення) Книги до фізичної особи – підприємця застосовується штрафні санкції, передбачені ст.121 ПКУ та ст. 164 прим.1 КУпАП.
 

ДПС у м. Києві