Чи має право ФОП на загальній системі оподаткування віднести до складу витрат придбані малоцінні необоротні матеріальні активи, вартість яких менше 2500 грн.?
Відповідно до ст.177 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) i документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.
До переліку витрат фізичної особи - підприємця, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів, належать документально підтверджені витрати, що включаються до витрат операційної діяльності згідно з р.ІІІ ПКУ.
Витрати, що враховуються при обчисленні об’єкта оподаткування, складаються із витрат операційної діяльності, які визначаються згідно з п.138.4, п.138.6 - 138.9, пп.138.10.2 - 138.10.4 п.138.10, п.138.11 ст.138 ПКУ (п.138.1 ст.138 р.ІІІ ПКУ).
При цьому, не включаються до складу витрат витрати на придбання, виготовлення, будівництво, реконструкцію, модернізацію та інше поліпшення основних засобів та витрати, пов’язані з видобутком корисних копалин, а також з придбанням (виготовленням) нематеріальних активів, які підлягають амортизації згідно зі ст.144 - 148 ПКУ, з урахуванням п.146.11 і п.146.12 ст.146 та п.148.5 ст.148 ПКУ (пп.139.1.5 п.139.1 ст.139 ПКУ).
Згідно з пп.145.1.6 п. 145.1 ст.145 ПКУ малоцінні необоротні матеріальні активи, вартість яких менше 2500 грн, підлягають амортизації, зокрема, амортизація таких активів може нараховуватися за рішенням платника податків у першому місяці використання об’єкта в розмірі 50 відсотків його вартості, яка амортизується, та решта 50 відсотків вартості, яка амортизується, у місяці їх вилучення з активів (списання з балансу) внаслідок невідповідності критеріям визнання активом або в першому місяці використання об’єкта в розмірі 100 відсотків його вартості.
Отже, враховуючи, що витрати на придбання малоцінних необоротних матеріальних активів, не відносяться до витрат операційної діяльності, а підлягають амортизації, фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування у разі придбання таких активів не має права включати їх вартість до складу витрат при визначенні чистого оподатковуваного прибутку.
Єдина база податкових знань від ДПСУ
|