"Нетрудоспособный" фонд о больничных

07:04:2011 г.

ВИКОНАВЧА ДИРЕКЦІЯ ФОНДУ СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ З ТИМЧАСОВОЇ ВТРАТИ ПРАЦЕЗДАТНОСТІ
ЛИСТ від 17.03.2011 р. № 02-24-539
Про надання роз'яснень

Виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в межах своєї компетенції роз'яснює наступне.
Статтею 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 № 2240 (далі - Закон № 2240) передбачено, що право на матеріальне забезпечення за рахунок коштів Фонду виникає з настанням страхового випадку в період роботи, включаючи перший день роботи і день звільнення.
Допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам за весь період до відновлення працездатності незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності у порядку та розмірах, встановлених законодавством (частина 2 статті 35 Закону № 2240). Відповідно до статті 40 Кодексу законів про працю України не допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в період його тимчасової непрацездатності (крім звільнення за пунктом 5 цієї статті). Це правило не поширюється на випадок повної ліквідації підприємства, установи, організації.
Згідно із частиною першою статті 50 допомога по тимчасовій непрацездатності призначається та надається за основним місцем роботи та за сумісництвом у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У разі ліквідації (реорганізації) підприємства, установи, організації матеріальне забезпечення за страховими випадками, які настали до їх ліквідації (реорганізації), допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам їх правонаступником, а в разі відсутності правонаступника - виконавчою дирекцією відділення Фонду за місцем здійснення обліку ліквідованого підприємства, установи, організації як страхувальника.
При цьому, у разі зміни власника підприємства, а також у разі його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) дія трудового договору працівника продовжується (стаття 36 Кодексу законів про працю України).
У випадку, якщо має місце припинення трудового договору, то відповідно до статті 47 Кодексу законів про працю України власник або уповноважений ним орган зобов'язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок.
Для виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності, яка нарахована страхувальником після 01.01.2011 року (нарахована сума допомоги не відображена в річному звіті за формою Ф4-ФСС з ТВП), згідно частини першої статті 21 Закону № 2240 страхувальником для фінансування його робочим органом відділення Фонду має подаватися заява-розрахунок за формою, затвердженою Порядком фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 № 26, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25 січня 2011 року за № 111/18849. У заяві-розрахунку необхідно зазначати повну нараховану суму допомоги з урахуванням обов'язкових утримань (не зменшену на податок з доходів фізичних осіб, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які утримуються з суми допомоги по тимчасовій непрацездатності).
Питання щодо перерахування страхувальниками обов'язкових платежів з окремих рахунків, відкритих ними відповідно до статті 21 Закону № 2240, врегульовано листом Міністерства соціальної політики України від 18.02.2011 № 1742/0/14-11/18.

Після надходження суми коштів, зазначених у заяві-розрахунку, на окремий рахунок страхувальник зобов'язаний здійснити виплату відповідного матеріального забезпечення у строки, визначені статтею 52 Закону № 2240. Частина із страхових коштів, отриманих на окремий рахунок, спрямовується на сплату податку з доходів фізичних осіб, єдиного внеску та інших обов'язкових платежів.
Єдиний внесок у розмірі 33,2 %, який нараховується на суми допомоги по тимчасовій непрацездатності, сплачується за рахунок коштів роботодавця і не відображається в заяві-розрахунку.
Директор Е. Д. Ушаков