Новые разъяснения Пенсионного фонда о доплате упрощенцами взносов

03:02:2010 г.
 Публикуется на языке оригинала
ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ
ЛИСТ

14.01.2010 № 562/03-20
на №_______________

Громадська організація
"Комітет по боротьбі з корупцією та захисту прав",
вул. Паровозна/ пров. Альпіністів ,1/55, м. Сімферополь, АР Крим, 95047

Пенсійний фонд України розглянув листа щодо сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.04.2009 № 366 "Про сплату внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування фізичними особами -суб'єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування", і повідомляє.
Одним із принципів загальнообов'язкового державного пенсійного страхування є обов'язковість страхування фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності і рівноправність застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат та виконання обов'язків стосовно сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), та члени сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, частиною 3 статті 11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі-Закон) визначені застрахованими особами, а згідно статей 14 та 15 Закону - страхувальниками та платниками страхових внесків.
Відповідно до підпункту 4 пункту 8 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності повинні сплачувати страхові внески за себе та членів своїх сімей у фіксованому розмірі. Разом з цим, відповідно до підпункту 2 пункту 8 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), сплачують страхові внески, що перераховуються до солідарної системи на умовах і в порядку, визначених цим Законом, та в розмірах, передбачених для платників збору Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", але не менше мінімального страхового внеску.
Частина єдиного та фіксованого податків (42% та 10% відповідно), що надходять до Пенсійного фонду України від органів Держказначейства внаслідок їх розмежування, зараховується фізичним особам - суб'єктам підприємницької діяльності, які обрали спрощену систему оподаткування, як сплачені страхові внески та враховуються таким особам при обчисленні розміру пенсії.
З метою гарантії реалізації застрахованими особами своїх прав на пенсійне страхування Кабінетом Міністрів України прийнята постанова від 14.04.2009р. № 366 "Про сплату внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування".
Згідно зазначеної постанови фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок) та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах, з 1 травня 2009 року зобов'язані сплачувати до Пенсійного фонду страхові внески, щомісячний розмір яких, з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку не може становити менше мінімального розміру страхового внеску за кожну особу.
На сьогодні правомірність постанови Кабінету Міністрів України від 14.04.2009р. № 366 розглядається в судовому порядку.
Судові рішення, що набрали законної сили, про визнання її незаконною відсутні.
З 05.11.2009 року Указом Президента України від 02.11.2009 року № 890 "Про зупинення дії окремих постанов Кабінету Міністрів України" дія постанови Кабінету Міністрів України від 14.04.2009р. № 366 зупинена.
Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Заступник Голови правління     В.М. Короневський