Облагать ли продажу вторсырья НДФЛ и военным сбором?

14:12:2016 г.

Сума доходу, отримана платником податку за продаж вторинної сировини, побутових відходів, брухту, визначених підпунктом 165.1.25 Податкового кодексу України (ПК), не включається до загального оподатковуваного доходу та, відповідно, не підлягає оподаткуванню ПДФО.

Однак зазначене не стосується брухту чорних металів, які оподатковують ПДФО на загальних підставах. Від оподаткування військовим збором звільнені доходи, які згідно з розділом IV ПК не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб, крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.52 ПК.

Тож сума доходу, отримана платником податку за здані (продані) ним вторинну сировину, побутові відходи, брухт кольорових та чорних металів, брухт дорогоцінних металів, проданий НБУ, підлягає оподаткуванню військовим збором на загальних підставах.
У разі виплати такого доходу на користь фізичної особи суму доходу слід відобразити в податковому розрахунку за формою № 1ДФ за ознакою доходу «149».

Лист ГУ ДФС у м. Києві від 07.12.2016 № 8050/К/26-15-13-02-15

Головбух24

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ГУ ДФС у м. Києві

Лист від 07.12.2016 р. № 8050/К/26-15-13-02-15

Щодо порядку оподаткування доходу повіреного, повідомляємо, що Вами не надано достатньої інформації для надання вичерпної відповіді по суті порушених питань, зокрема не надано договір доручення, не вказано, з ким заключено договір доручення (з фізичною особою чи з фізичною особою – підприємцем), як здійснюється виплата коштів повіреному.

Звертаємо увагу на те, що порядок здійснення розрахунків в межах цивільно-правових відносин визначається за цивільно-правовими договорами та не відноситься до компетенції органів Державної фіскальної служби.
З інших питань повідомляємо наступне.

Відповідно до п. 162.1 ст. 162 Податкового кодексу України (далі Кодекс), платниками податку на доходи фізичних осіб є фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні; податковий агент.

Згідно з п. 163.1 ст. 163 Кодексу, об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до складу якого включаються доходи, перелік яких визначено п. 164.4 ст. 164 Кодексу; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Одночасно, пп.165.1.25 п.165.1 ст.165 Кодексу встановлено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума доходу, отримана платником податку за здані (продані) ним вторинну сировину, побутові відходи, брухт кольорових металів, включаючи використані (виснажені) акумулятори електричні свинцево-кислотні (код 8548 10 21 00 згідно з УКТ ЗЕД), залишки та брухт електричних акумуляторів із вмістом свинцю (код 8548 10 91 00 згідно з УКТ ЗЕД), та брухт дорогоцінних металів, проданий Національному банку України.

Таким чином, сума доходу, отримана платником податку за продаж вторинної сировини, побутових відходів, брухту, визначених пп.165.1.25 п.165.1 ст.165 Кодексу, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, та, відповідно, не підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб.

Слід зазначити, що зазначені виключення не стосуються брухту чорних металів, які оподатковуються податком на доходи фізичних осіб на загальних підставах.
Разом з цим, доходи, визначені ст. 163 Кодексу, відповідно до п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ Кодексу, є об’єктом оподаткування військовим збором.

Ставка збору становить 1,5 відсотка від об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ Кодексу (п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX Кодексу).

Водночас, відповідно до п.п. 1.7 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ Кодексу, звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розд. IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 Кодексу.

Враховуючи зазначене вище, сума доходу, отримана платником податку за здані (продані) ним вторинну сировину, побутові відходи, брухт кольорових та чорних металів, включаючи використані (виснажені) акумулятори електричні свинцево-кислотні (код 8548 10 21 00 згідно з УКТ ЗЕД), залишки та брухт електричних акумуляторів із вмістом свинцю (код 8548 10 91 00 згідно з УКТ ЗЕД), та брухт дорогоцінних металів, проданий Національному банку України, підлягає оподаткуванню військовим збором на загальних підставах.

Щодо порядку заповнення податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку (далі – податковий розрахунок за ф. 1-ДФ), повідомляємо наступне.

Відповідно до пп. «б» п. 176.2 ст. 176 розділу IV та пп. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 Кодексу особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, зобов’язані подавати протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування.

Тобто, у разі нарахування (виплати) доходів податковий агент повинен відобразити в податковому розрахунку такі виплачені доходи на користь всіх платників податків, в тому числі виплачені на користь самозайнятих осіб (фізичних осіб - підприємців та осіб, що проводять незалежну професійну діяльність).

Відповідно до п. 3 Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 (далі – Порядок):
• у графі 3а «Сума нарахованого доходу» відображається (за звітний квартал) дохід, який нараховано фізичній особі відповідно до ознаки доходу згідно з довідником ознак доходів, наведеним у додатку до Порядку. У разі нарахування доходу його відображення у графі 3а є обов’язковим незалежно від того, виплачені такі доходи чи ні;
• у графі 3 «Сума виплаченого доходу» відображається сума фактично виплаченого доходу платнику податку податковим агентом.

Отже, при виплаті доходу на користь фізичної особи у вигляді доходу, отриманого за здані (продані) вторинну сировину, побутові відходи, брухт кольорових та чорних металів, включаючи використані (виснажені) акумулятори електричні свинцево-кислотні, залишки та брухт електричних акумуляторів із вмістом свинцю, та брухт дорогоцінних металів, проданий Національному банку України (за ознакою доходу «149»), сума такого доходу підлягає відображенню в податковому розрахунку за ф. 1ДФ.

Разом з цим, Порядком передбачено відображення в податковому розрахунку за ф. 1ДФ сум військового збору у рядку "Військовий збір" розділу II "Оподаткування процентів, виграшів (призів) у лотерею та військовий збір".

В. о. заступника начальника                                                             І. М. Мірвелова

 
 
 

Rambler's Top100