Регистрация плательщиком акцизного налога при получении компенсации за украденный бензин

26:04:2017 г.

Чи повинна особа- суб’єкт господарювання реєструватись платником акцизного податку та визначати податкові зобов’язання з акцизного податку в разі встановлення факту викрадення пального та компенсації вартості втраченого пального винною особою за умови, що суб’єкт господарювання не здійснює реалізацію пального та використовує пальне виключно для власних потреб?

Статтею 212 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010року № 2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ) визначено вичерпний перелік осіб, які є платниками акцизного податку. Зокрема платником акцизного податку є особа, яка реалізує пальне (п.п. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212).

Згідно з п.п. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 ПКУ особи, які здійснюють реалізацію пального, підлягають обов’язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального.

Відповідно до п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 ПКУ реалізація суб’єктами господарювання пального для цілей розд. VI ПКУ - будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (в тому числі передача на комісійну/довірчу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника. Не вважаються реалізацією пального операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів зберігання та передачі (відпуску, відвантаження) пального в споживчій тарі ємністю до 2 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками.

Система електронного адміністрування реалізації пального забезпечує автоматичний облік у розрізі платників податку за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, обсягів пального виробленого на митній території України або ввезеного на митну територію України, з якого сплачено акцизний податок.

З метою визначення об’єкта оподаткування особи, які здійснюють реалізацію пального, реєструють акцизну накладну на обсяги пального, використаного для власного споживання; реалізованого та/або використаного для виробництва непідакцизної продукції на умовах, встановлених ст. 229 ПКУ; втраченого як у межах, так і понад встановлені норми втрат; зіпсованого, знищеного у тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов’язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального.

Викрадення пального та компенсація вартості втраченого пального винною особою не є операціями з реалізації пального в розумінні абз. другого п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 ПКУ.

В разі встановлення факту викрадення пального та компенсації вартості втраченого пального винною особою за умови, що суб’єкт господарювання (власник пального) не здійснює реалізацію пального та використовує пальне виключно для власних потреб, у нього не виникатиме обов’язку реєструватись платником акцизного податку та визначати податкові зобов’язання з акцизного податку.

Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс