Щодо ввезення на митну територію України автомобілів легкових, що використовуються, громадянами за заниженими ставками акцизного податку

25:08:2016 г.

Відповідно до Закону України від 31 травня 2016 року 1389-VIII «Про внесення зміни до підрозділу 5 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо стимулювання розвитку ринку вживаних транспортних засобів» (далі – Закон № 1389) тимчасово, до 31 грудня 2018 року, зменшено ставки акцизного податку на легкові автомобілі, що використовувалися, та класифікуються у товарній позиції 8703 згідно
з УКТЗЕД, крім автомобілів, що:
1. мають походження з країни, визнаної державою-окупантом згідно із законом України та/або визнаної державою-агресором по відношенню до України згідно із законодавством, або ввозяться з території такої держави-окупанта (агресора) та/або з окупованої території України, визначеної такою згідно із законом України;
вироблені до 1 січня 2010 року;
2. ввозяться на митну територію України особою для власного використання або на користь інших осіб за договорами купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення, поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду в кількості понад один легковий автомобіль протягом календарного року.

При цьому за умови виконання вимог, встановлених Законом № 1389, застосовувати знижені ставки акцизного податку при ввезенні на митну територію України для вільного обігу транспортного засобу, що використовувався, можуть як суб’єкти господарювання, так і громадяни.

Згідно зі статтею 43 Митного кодексу України документами, що підтверджують країну походження товару, є сертифікат про походження товару, засвідчена декларація про походження товару, декларація про походження товару, сертифікат про регіональне найменування товару.

У разі якщо в документах про походження товару є розбіжності у відомостях про країну походження товару або органом доходів і зборів встановлено інші відомості про країну походження товару, ніж ті, що зазначені у документах, декларант або уповноважена ним особа має право надати органу доходів і зборів для підтвердження відомостей про заявлену країну походження товару додаткові відомості.

Додатковими відомостями про країну походження товару є відомості, що містяться в товарних накладних, пакувальних листах, відвантажувальних специфікаціях, сертифікатах (відповідності, якості, фітосанітарних, ветеринарних тощо), митній декларації країни експорту, паспортах, технічній документації, висновках-експертизах відповідних органів, інших матеріалах, що можуть бути використані для підтвердження країни походження товару.

Також до відомостей про походження транспортних засобів, що ввозяться на митну територію України громадянами, може бути віднесений їх ідентифікаційний номер – VIN-код (Vehicle Identification Number), інформація про який зазначається у технічному паспорті на транспортний засіб.

Порядок митного контролю і митного оформлення транспортних засобів (далі – ТЗ), що ввозяться громадянами для вільного обігу на митній території України, визначено Правилами митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, затвердженими наказом Державної митної служби України від 17.11.2005 № 1118, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.11.2005 за № 1428/11708 (далі – Правила).

Відповідно до п. 7 розд. І Правил при ввезенні ТЗ на митну територію України його власник або уповноважена особа надає уповноваженій особі органу доходів і зборів, у зоні діяльності якого розташовано пункт пропуску через державний кордон України, ТЗ для здійснення митного огляду і подає, зокрема, оригінали та ксерокопії таких документів:
• що підтверджують право власності на ТЗ або користування ним (у тому числі з правом розпорядження);
• реєстраційних (технічних) документів на транспортний засіб (якщо він перебував на обліку в реєстраційному органі іноземної держави чи України)
з відмітками про зняття транспортного засобу з обліку, якщо такі документи видаються реєстраційним органом;
• паспортних документів та інших документів, визначених законодавством України та міжнародними договорами України, що дають право на перетин державного кордону, та/або паспорта громадянина (посвідчення особи з відміткою про місце проживання);
• посвідки чи іншого документа про постійне (тимчасове) проживання
в Україні або за кордоном тощо;
• довідки про ідентифікаційний номер громадянина (за наявності).

Митне оформлення ТЗ, що ввозяться громадянами для вільного обігу на митну територію України, проводиться органом доходів і зборів за місцем постійного проживання або тимчасового перебування таких громадян.

Громадяни можуть обрати один з двох можливих способів митного оформлення ввезених з метою вільного обігу ТЗ:
• при ввезенні на митну територію України ТЗ для вільного обігу громадянин має можливість оформити в органі доходів і зборів за місцем проживання попередню декларацію (далі – ПД). Тобто перерахувати кошти на відповідний рахунок такого органу для забезпечення сплати митних та інших платежів. Оформлення ПД можливе за умови надання органу доходів і зборів повної інформації про ТЗ, а саме: тип, модель та марка, колір, рік виготовлення та дата першої реєстрації, ідентифікаційний номер, номери кузова, шасі (рами), двигуна, об’єм двигуна (куб. см);
• за відсутності ПД, пропуск ТЗ при в’їзді в Україну здійснюється за умови застосування заходів гарантування його доставки до органу призначення.

Для здійснення контролю за ввезенням ТЗ на митну територію України
з органу доходів і зборів відправлення на кордоні до органу доходів і зборів призначення, в зоні діяльності якої постійно проживає (тимчасово перебуває) його власник, використовується попередня митна декларація або митна декларація у митному режимі транзиту, оформлені в установленому порядку.

Водночас не підлягає пропуску через митний кордон України ТЗ:
• номер кузова (або ідентифікаційний номер), шасі (рами) чи двигуна якого знищено, підроблено або який не відповідає запису в реєстраційних документах;
• що ввозиться в Україну громадянином для вільного обігу, не знятий
з обліку в реєстраційних органах країни придбання або іншої країни;
• увезення якого в Україну заборонено згідно із законодавством або на який відсутні документи, що підтверджують право власності на ТЗ або користування ним (у тому числі з правом розпорядження);
• що ввозиться для вільного обігу й за який не сплачено податки і збори, що підлягають сплаті при переміщенні ТЗ через митний кордон України;
• який знято з обліку, увозиться з метою транзиту і на який не оформлено гарантії доставки до органу доходів і зборів призначення.

Разом з тим, під час оформлення Посвідчення про реєстрацію ТЗ, форма якого встановлена додатком 4 до Правил, посадовою особою органу доходів і зборів здійснюється відповідна відмітка про обмеження щодо відчуження транспортного засобу протягом 365 днів з дня його реєстрації у відповідності до Закону № 1389.

Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс