Всеукраїнське опитування платників податків на тему: „Податковий кодекс України – перший рік застосування”

24:11:2011 г.

Протягом першої декади листопада 2011 року регіональними органами ДПС України вивчалася громадська думка платників податків щодо впровадження Податкового кодексу України та усунення чинників, які збільшують напругу у підприємницькому середовищі.
Під час анкетування досліджувалась тема: „Податковий кодекс України – перший рік застосування”.
В опитуванні взяли участь 18590 жителів України.
На питання „Чи стало більш зрозумілим податкове законодавство у зв'язку з введенням в дію Податкового кодексу України?” 82,1 відс. опитаних відповіли позитивно, оскільки Кодекс уніфікував численні законодавчі акти з питань оподатковування. При цьому деякі респонденти відзначили, що окремі норми вимагають доопрацювання. Лише незначна частка платників податків (близько 18 відс.) все ще вважають, що в новому податковому законодавстві орієнтуватися доволі непросто.  
Майже половина опитуваних вважають (45,6 відс.) зміни у податковому законодавстві стали позитивними, пов’язуючи це зі зниженням фінансового навантаження на підприємство та скороченням кількості звітності. Значна кількість громадян (54,4 відс.) відзначила, що зміни у податковому законодавстві не торкнулися їхньої діяльності або зовсім не вплинули на ведення їхнього бізнесу;
Відповідаючи на запитання щодо необхідності спрощення податкової звітності, а також зменшення кількості форм, майже 71 відс. респондентів зазначили, що  більшість форм податкової звітності необхідно спростити та  зменшити їх кількість. Решта (29,3 відс.) зауважили, що  такі спрощення мають стосуватися не усіх форм податкової звітності, або взагалі не вбачають необхідності будь-що міняти.  
Стосовно тривалості заповнення податкової звітності 37,1 відс. опитаних відповіли, що витрачають у середньому від однієї до двох годин,  24, 2 відс. –  біля трьох годин, 17,7 відс. – 5 годин, 21 відс. –  від 10 до 30 хвилин.  
Серед досягнень Податкового кодексу України” платники податків визначили за ступенем важливості такі:

  • зменшення загальної кількості податків, зборів, обов'язкових платежів;
  • поетапне зниження ставки податку на прибуток;
  • поетапне зниження ставки податку на додану вартість;
  • зменшення тривалості документальних перевірок;
  • скасування податку з власників транспортних засобів;
  • розширення переліку видів податкової знижки;
  • застосування нульової ставки податку на прибуток на 5 років для підприємств з річним оборотом до 3 млн. грн. та кількістю працюючих до 20 осіб;
  • ліквідація нерівності в оподатковуванні доходів резидентів і нерезидентів.

Що стосується функціонування на веб-сайті ДПС України таких електронних сервісів як „Єдина база податкових знань”, „Електронна звітність”, „Бази ДПС платників ПДВ” та „Дізнайся більше про свого бізнес партнера”, то більшість респондентів (81,7 відс.) зазначила, що є постійними їх користувачами. Майже 14 відс. виявили зацікавленість роботою зазначених сервісів. Проте 17 відс. опитаних звернули увагу на їх незручність. І лише 4,3 відс. вказали про відсутність необхідності у користуванні даними сервісами.
Слід зазначити, що в опитуванні взяли участь майже 60 відс. СПД-фізичних осіб та приватних підприємців.  Близько 30 відс. –  представники товариств з обмеженою відповідальністю. Решту склали акціонерні товариства, об’єднання підприємств (юридичних осіб) та іноземні підприємства.

Департамент взаємодії із засобами масової інформації та громадськістю ДПС України