Зміни у використанні РРО/ПРРО: наказ Мінфіна

14:09:2021 г.

Мінфіном затверджено Зміни до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України з питання застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій (наказ від 26 липня 2021 року № 427, далі — Наказ № 427). Зміни внесли до Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги). Визначено, що акти про видачу коштів та акти про скасування помилково проведеної через РРО суми розрахунку, помилкової форми оплати зберігаються протягом трьох років. При цьому суб’єкт господарювання зобов’язаний надати зазначені акти контролюючим органам при проведенні перевірки.

В Порядок реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій додана вимога, згідно з якою в заяві на реєстрацію вказується локальний номер ПРРО, який присвоюється такому ПРРО суб’єктом господарювання. Локальний номер ПРРО становить числовий номер, він є унікальним серед номерів, що присвоюються суб’єктом господарювання у довільному порядку ПРРО для його реєстрації та застосування у відповідній господарській одиниці.

Локальний номер ПРРО зберігається за ПРРО до дати скасування реєстрації ПРРО. Надалі ПРРО може бути встановлений і використовуватися тільки на пристроях, які належать суб’єкту господарювання, на якого зареєстровано ПРРО. Розрахункові операції на ньому можуть проводити тільки ті особи, сертифікати електронних підписів і/або печаток яких внесені до Реєстру за таким ПРРО.

У ПРРО може використовуватися удосконалена електронна печатка зокрема, фізособи - підприємця, створювачем якої є така особа.

Використання у ПРРО кваліфікованої або вдосконаленої електронної печатки можливо за умови доступу до них створювача (його уповноваженого представника) електронної печатки і захисту такого ключа від несанкціонованого доступу інших осіб. Але використовувати ПРРО при оптовій та/або роздрібної торгівлі пальним забороняється.

Для переведення у фіскальний режим роботи ПРРО, зареєстрованого в Реєстрі, забезпечення реєстрації розрахункових документів на фіскальному сервері особа, яка здійснює розрахункову операцію (за умови закриття попередньої зміни на такому прро), відкриває робочу зміну, ініціюючи відповідної командою ПРРО автоматичне створення службового документа, якому ПРРО автоматично привласнює локальний номер і тип «Відкриття зміни».

Локальний номер цього та інших електронних документів, що створюються ПРРО, є порядковим числовим номером, що автоматично формується ПРРО та привласнюється електронним документам. Таке повідомлення надсилається до фіскального сервера і реєструється ним шляхом присвоєння йому номера (який відповідає номеру зміни).

Номер зміни повідомляється особі, яка відкриває зміну на ПРРО, у відповіді фіскального сервера.

Також Наказом № 427 врегульовано питання внесення або видачі готівки з місця проведення розрахунків з реєстрацією через РРО/ПРРО.

Визначено, що внесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватися через ПРРО з використанням операцій «службове внесення» та «службова видача», якщо такі внесення чи видача не пов’язані з проведенням розрахункових операцій: 

  • операція «службове внесення» використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту;
  • операція «службова видача» використовується для реєстрації суми готівки, яка вилучається з місця проведення розрахунків та/або видається держателям електронних платіжних засобів.

 

Міністерство фінансів України