Налогообложение благотворительной помощи:ответы на вопросы

14:10:2014 г.

Керівник ГУ Міндоходів у м. Києвської області Олександр Базанов надав відповіді на актуальні запитання щодо застосування податкового законодавства відносно благодійної допомоги.

Яких умов необхідно дотриматись підприємству для включення благодійної допомоги на АТО в податкові витрати?

Відповідь:Відповідно до Закону України від 02 вересня 2014 року №1668-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо деяких питань оподаткування благодійної допомоги» для включення благодійної допомоги для потреб забезпечення проведення АТО до інших витрат звичайної діяльності без обмежень, платнику податків необхідно добровільно перераховувати (передавати) таку допомогу виключно таким організаціям, як:
  • Збройні Сили України,
  • Нацгвардія України,
  • Служба безпеки України,
  • Служба зовнішньої розвідки України,
  • Державна прикордонна служба України,
  • Міністерство внутрішніх справ України,
  • Управління державної охорони України,
  • Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України,
  • іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з’єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету.

Перерахована (передана) благодійна допомога для потреб забезпечення проведення АТО цім організаціям, включається до інших витрат тільки на період проведення антитерористичної операції.

Наше підприємство ввозить на митну територію України тканину та нитки для виготовлення бронежилетів, чи підпадають такі товари під звільнення від оподаткування ПДВ?

Відповідь: Так, тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України (п. 32 підрозд. 2 розд. XX Податкового кодексу України), зокрема:

  • нитки для виготовлення бронежилетів, що класифікуються у товарних підкатегоріях 5402 11 00 00 та 5407 10 00 00 згідно з УКТ ЗЕД;
  • тканина (матеріал) для виготовлення бронежилетів, що класифікуються у товарних підкатегоріях 3920 10 89 90, 3921 90 60 00, 5603 14 10 00, 6914 90 00 00 згідно з УКТ ЗЕД.

Чи включаються до складу витрат при обчисленні податку на прибуток підприємств суми коштів або вартість товарів, які добровільно перераховані (передані) військовим формуванням для потреб забезпечення проведення АТО?

Відповідь: Підпунктом «а» п.п. 138.10.6 п. 138.10 ст. 138 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755 –VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) встановлено, що суми коштів або вартість товарів, виконаних робіт, наданих послуг, добровільно перераховані (передані) протягом звітного року до Державного бюджету України або бюджетів місцевого самоврядування, до неприбуткових організацій, визначених у ст. 157 ПКУ, включаються до складу інших витрат звичайної діяльності в розмірі, що не перевищує чотирьох відсотків оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.

Крім того, відповідно до п. 3 розд. І Закону України від 02 вересня 2014 року № 1668-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо деяких питань оподаткування благодійної допомоги», який набрав чинності з 26.09.2014, підрозд. 4 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ доповнено пунктом 33 такого змісту: «Тимчасово, на період проведення антитерористичної операції, до інших витрат звичайної діяльності без обмежень, передбачених п.п. «а» п.п. 138.10.6 п. 138.10 ст. 138 ПКУ, включаються суми коштів або вартість спеціальних засобів індивідуального захисту (касок, бронежилетів, виготовлених відповідно до військових стандартів), технічних засобів спостереження, лікарських засобів та медичних виробів, засобів особистої гігієни, продуктів харчування, предметів речового забезпечення, а також інших товарів, виконаних робіт, наданих послуг за переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України, які добровільно перераховані (передані) Збройним Силам України, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, Управлінню державної охорони України, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з’єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення проведення антитерористичної операції».

Підкажіть будь-ласка, який розмір благодійної допомоги для відновлення втраченого будинку не оподатковується?

Відповідь: Одержувачі благодійної допомоги (платники податку) зазначені в пп. 165.1.54 п.165.1 ст. 165 Податкового кодексу України мають право на отримання без оподаткування благодійної допомоги у сумі, що сукупно протягом звітного року не перевищує одну тисячу розмірів мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня звітного року, для відновлення втраченого майна та на інші потреби відповідно до переліку, визначеного Кабінетом Міністрів України.

У 2014 році – ця сума складає 1 218 000 гривень.

Необхідно зазначити, що сума перевищення підлягає оподаткуванню податком на доходи з фізичних осіб за ставками 15% (17%) на підставі річної декларації, яку одержувач благодійної допомоги зобов’язаний подати у разі отримання такого доходу.

Які документи необхідно зібрати волонтерам, які допомагають військовослужбовцям (беруть участь в АТО) для звільнення такої благодійної допомоги від оподаткування?

Відповідь: По-перше такі волонтери повинні бути зареєстровані в Реєстрі волонтерів АТО, який формує Державна фіскальна служба України. Його незабаром буде оприлюднено на офіційному сайті ДФС України.

По-друге зазначеним волонтерам необхідно перераховувати (передавати) допомогу безпосередньо наступним відомствам Збройним Силам України, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, Управлінню державної охорони України, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з’єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету (п. 33 підрозд. 4 розд. XX Податкового кодексу України).

Щодо підтверджуючих документів, то понесені витрати можливо підтвердити платіжним дорученням про перерахуванням коштів на рахунок відомства або актом приймання-передачі товарів за платіжними (розрахунковими) документами на придбання товарів.

Також необхідно зауважити, що від оподаткування звільняються кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на лікування та медичне обслуговування платника податку, у тому числі, але не виключно, для придбання ліків, донорських компонентів, протезно-ортопедичних виробів, виробів медичного призначення для індивідуального користування інвалідів за рахунок коштів благодійної організації або його роботодавця, в тому числі в частині витрат роботодавця (пп. 165.1.19 п.165.1 ст.165 Податкового кодексу України).

Волонтери-благодійники цікавляться, як формуватимуть Реєстр фізичних осіб – волонтерів АТО?

Відповідь: Реєстр волонтерів антитерористичної операції формується і ведеться Державною фіскальною службою України, та оприлюднюється на його офіційному веб-сайті (http://sfs.gov.ua). Для включення до Реєстру волонтерів АТО благодійник - фізична особа подає: заяву; копію документа про реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта; довідку з банку (довідки з банків) із зазначенням реквізитів рахунків, відкритих на ім’я такого волонтера, що призначені для здійснення благодійної діяльності.

Включення до Реєстру здійснюється за заявницьким принципом протягом одного робочого дня.

Витребування інших відомостей та документів, не зазначених вище – забороняється.

 
 
 

Rambler's Top100