Трудовая книжка у предпринимателей

25:04:2012 г.

У фізичних осіб-підприємців (далі – ФОП) досить часто постає питання, як їм оформити трудову книжку, що підтвердить їх трудову діяльність. У даній статті ми спробуємо розібратись з цим питанням і не тільки з ним...

Отже, ситуація виглядає так: ФОП здійснює підприємницьку діяльність, а, відповідно, вважає, що веде і трудову діяльність, яку хотів би зафіксувати в своїй трудовій книжці, адже цей документ засвідчує цей факт (відмітьте – трудовий стаж наразі не завжди відповідає страховому).

Але є нюанс: згідно з Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою наказом Мінпраці, Мін'юсту, Мінсоцзахисту населення України № 58 від 29.07.93 р. ( далі – Інструкція № 58), ФОП не має права заводити трудову книжку на себе, це право мають підприємства, установи організації усіх форм власності, а також ФОПи - на своїх найнятих працівників, з якими укладено трудові договори. Підтвердження даних слів можна знайти також в листі Міністерства праці та соціальної політики України № 06-К54813/26 від 30.11.2005 р.

А що ж робити, якщо через деякий час цей ФОП захоче припинити свою підприємницьку діяльність і влаштуватись на роботу? Як же йому підтвердити свою професійну діяльність, адже за час підприємнцтва він здобув також певні професійні навички? Єдиний варіант - при влаштуванні на нове місце роботи переконати роботодавця у своїх знаннях справи, – це пред'явити копію посвідчення платника податку, в якому зазначається вид підприємницької діяльності.
З цим питання розібрались, давайте тепер з'ясуємо, як оформлюють трудові книжки робітникам, що хочуть працювати у ФОПа.
Алгоритм дій такий.
ФОП заводить трудову книжку на свого працівника, який пропрацював у нього понад п’ять днів, і віддає її на зберігання працівнику, і це є обов’язковою умовою відповідно до ст. 48 КЗпП.
В трудовій книжці ФОПом робиться запис про прийняття на роботу та звільнення відповідно до укладеного з працівником письмового договору, що зареєстрований у державній службі зайнятості.

Запис повинен бути такого змісту:
1. При прийнятті на роботу:
Прийнятий на роботу _________________ (зазначається професійна характеристика робіт) за трудовим договором _____________ (зазначаються дата та номер договору), зареєстрованим у державній службі зайнятості_______________ (зазначається повна назва центру зайнятості).
При цьому у графі 4 (на підставі чого внесено запис) зазначається дата і номер реєстрації трудового договору державною службою зайнятості: "трудовий договір ___ (номер), зареєстрований _____ (дата)"
2. При звільненні:
Звільнений з роботи ________________ (зазначається підстава звільнення з посиланням на відповідні статті КЗпП України).
При цьому у графі 4 зазначається дата зняття трудового договору з реєстрації державною службою зайнятості: "трудовий договір _____ (номер) знято з реєстрації ______ (дата)".
Записи, унесені ФОП до трудових книжок, підтверджуються підписом посадової особи органу державної служби зайнятості, який зареєстрував трудовий договір, і засвідчуються його печаткою.
Єдине проблемне питання, яке і досі залишається остаточно не вирішеним, – хто заповнює та завіряє титульну сторінку трудової книжки, якщо особа вперше влаштовується на роботу, і роботодавцем є ФОП.
Інструкція № 58 не дає роз'яснення з цього питання, а, отже, виходить, що ФОПи не мають права заповнювати і завіряти титульну сторінку, також цього права не мають і працівники центру зайнятості. І що ж робити в даній ситуації?
Можна привести декілька листів контролерів, аби дізнатись, як вони бачать вирішення цього питання.
В листі Міністерства праці та соціальної політики України № ДЦ-12-1528/0/6-06 від 23.03.2006 р. говориться, що ФОПи і працівники центру зайнятості не мають підписувати першу сторінку трудової книжки. А період роботи в таких випадках підтверджується письмовим трудовим договором на підставі п. 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ № 637 від 12.08.93 р.
У листі Міністерства юстиції України № 21-5-172 від 24.03.2006 р. мін'юстівці просять переглянути посадовців Мінпраці і соцполітики п. 2.12 Інструкції № 58 та внести відповідні зміни. Як бачимо, даний лист надіслано ще у 2006 році, а змін немає і досі.
До вашої уваги іще один цікавий лист Держкомпідприємництва України. В ньому сказано, що ФОПи мають право оформлювати трудову книжку своєму працівникові, що вперше влаштовується на роботу, а от працівники центру зайнятості завіряють лише розділ трудової книжки "Відомості про роботу" (Лист Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва № 2421 від 30.03.2006 р.).
Хотілось би висловити свою думку з цього приводу. На наш погляд, ФОП цілком має право заповнювати і засвідчувати своїм підписом першу сторінку трудової книжки свого нового працівника, котрий вперше влаштовується на роботу. І ось чому. Всі ми знаємо, що будь-який кодекс України має найвищу юридичну силу. Тож знову звертаємось до ст. 48 КЗпП:
"Трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації або у ФІЗИЧНОЇ ОСОБИ понад п'ять днів. Працівникам, що стають на роботу вперше, трудова книжка оформляється не пізніше п'яти днів після прийняття на роботу."
П. 2.2 Інструкції № 58:
"Заповнення трудової книжки вперше провадиться ВЛАСНИКОМ або уповноваженим ним органом не пізніше тижневого строку з дня прийняття на роботу."
Отже, висновок – працівнику, що приступає до роботи вперше, трудова книжка заводиться ФОПом в будь-якому випадку. ФОП тут виступає власником, а значить першу сторінку заповнює і завіряє він.

Ольга Шара, «Дінай», www.dinai.com