Главная arrow Памятка arrow Відповіді на 5 питань про оподаткування подарунків

Відповіді на 5 питань про оподаткування подарунків

12:03:2019 г.

Нагадуємо, з 1 січня 2019 року не оподатковується вартість дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань) – у частині, що не перевищує 1043,25 грн. на місяць, а з різниці між сумою подарунку та його неоподатковуваною вартістю справлятиметься податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18% та військовий збір 1,5%. Втім вказана норма стосується лише подарунків у натуральній формі.

У зв’язку із запитаннями платників та в рамках кампанії «Декларування – 2019» наводимо питання - відповіді щодо оподаткування дарунків із бази «ЗІР».

1) Подарунок від сторонньої особи отриманий 2018 року та договір дарування розірваний 2019 року – обдаровуваному слід подати декларацію за 2018 рік, у якій відобразити отриманий минулого року дохід та сплатити податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18% і військовий збір 1,5% (питання – відповідь із «ЗІР», категорія 103.02).

Пунктом 174.3 ст. 174 Податкового кодексу України визначено, що особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є обдаровувані. Дохід зазначається в річній податковій декларації, крім нерезидентів, які зобов’язані сплатити податок до нотаріального оформлення договору або в сільських населених пунктах – до оформлення уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем реєстрації договору, та осіб, які отримали об’єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також іншими обдаровуваними – резидентами, які сплатили податок та збір до оформлення подарунку. Відповідно до п. 1 ст. 722 Цивільного кодексу України право власності обдаровуваного на дарунок виникає з моменту його прийняття.  Прийняття обдаровуваним документів, які посвідчують право власності на річ, інших документів, які посвідчують належність дарувальникові предмета договору, або символів речі (ключів, макетів тощо) є прийняттям дарунка.  Якщо подарунок був прийнятий обдаровуваним і не повернутий у звітному році, дохід у вигляді подарунку, отриманий фізичною особою – резидентом від фізичної особи –резидента, що не є членом сім’ї першого або другого ступеня споріднення, у разі розірвання договору дарування в наступному році, оподатковується ПДФО за ставкою 5% та військовим збором за ставкою 1,5%. Декларацію слід подати по строку 2 травня 2019 року, зобов’язання з ПДФО та військового збору – сплатити по строку 31 липня. 

2) Як визначити оціночну вартість подарованої земельної ділянки, для розрахунку податку на доходи фізичних осіб і військового збору (питання – відповідь із «ЗІР», категорія 103.02).

З урахуванням норм ст. 5 та ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» з метою оподаткування податком на доходи фізичних осіб вартості земельної ділянки як об’єкта подарункузастосовується оціночна вартість, яка визначається за допомогою експертної грошової оцінки земельної ділянки.Фізична особа – резидент, яка отримує подарунок від фізичної особи – резидента, але не відноситься до членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення, сплачує податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5% від вартості будь-якого подарунку, а також військовий збір за ставкою 1,5%.

3) Обдаровуваний іноземець сплачує податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18% (питання – відповідь із «ЗІР», категорія 103.23)

Фізична особа - нерезидент, яка отримала подарунок від фізичної особи - резидента, зобов’язана сплатити податок на доходи фізичних осіб до нотаріального оформлення подарованого об’єкта, або в сільських населених пунктах - до оформлення уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування, за ставкою 18% (+1,5% військового збору).

4) Подарунок неповнолітньому від сторонньої особи – є податок і збір та подається декларація (питання – відповідь із «ЗІР», категорія 103.23) 

Батьки (усиновителі) та опікуни (піклувальники) у разі отримання малолітньою/неповнолітньою дитиною подарунку, повинні подати податкову декларацію від імені малолітньої/неповнолітньої дитини та сплатити податок на доходи фізичних осіб і військовий збір. 

5) На вартість подарунків своїм працівникам до свят роботодавець нараховує єдиний внесок! (питання – відповідь із «ЗІР», категорія 301.03)

Вартість подарунків, безоплатно переданих працівникам (наприклад, до ювілейних та пам’ятних дат, як у грошовій, так і натуральній формі), є базою нарахування єдиного внеску лише у разі перебування їх у трудових відносинах з роботодавцем.

ГУ ДФС у Черкаській області