Главная arrow Работодателям arrow Які доплати мають враховуватися до заробітної плати при забезпеченні її мінімального розміру?

Які доплати мають враховуватися до заробітної плати при забезпеченні її мінімального розміру?

19:06:2019 г.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата — це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до статті 31 Закону розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати.

Тобто, якщо працівником виконана місячна норма праці, йому мають нарахувати заробітну плату не нижче розміру мінімальної заробітної плати.

Частиною другою статті 31 Закону визначений вичерпний перелік виплат, які не враховуються при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру. Це — доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.

Отже, у випадку, коли працівнику встановлені доплати за роботу у важких і шкідливих, та особливо важких і особливо шкідливих умовах праці, які виплачуються за результатами атестації робочих місць, виплата за використання дезінфікуючих засобів, за роботу у нічний час, підвищена оплата за роботу у надурочний час інші виплати, визначені в другому абзаці статті 31 Закону, то вони мають виплачуватися понад розмір мінімальної заробітної плати.

Виплати, які не перелічені в частині другій статі 31 Закону, мають враховуватися до мінімальної заробітної плати.

Тобто, доплати за: суміщення професій (посад) і виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника, розширення зони обслуговування або збільшення обсягу робіт, ненормований робочий день; надбавки за: класність, почесне звання, високі досягнення у праці, вислугу років; всі види премій крім перелічених в частині другій статті 31 Закону; індексація тощо включаються до виплат, які мають враховуватися до заробітної плати при забезпеченні її мінімального розміру.

Людмила Філоненко, головний державний інспектор Управління Держпраці у Кіровоградській області