Главная arrow Работодателям arrow Кто должен создавать рабочие места и трудоустраивать инвалидов: позиция ВАСУ

Кто должен создавать рабочие места и трудоустраивать инвалидов: позиция ВАСУ

10:04:2017 г.

Фабула судового акту:  Тема не нова, - відповідно до чинного законодавства підприємства, установи, організації, фізособи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі, спеціальні робочі місця. У разі недотримання цих вимог передбачена можливість застосування до «роботодавців» відповідних адміністративно-господарських санкцій.  Ця судова справа класично зображує випадок помилкового розуміння цього законодавства як органами Фонду соцзахисту інвалідів, так і судами першої та апеляційної інстанцій.

Обласне відділення цього Фонду (позивач) звернулось до суду з позовом до ТОВ (відповідач), в якому просило стягнути з нього на користь  Фонду  адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця призначені для працевлаштування інвалідів в розмірі 19408,33 грн.

Постановою суду першої інстанції, залишеною без змін ухвалою апеляційного суду, позов був задоволений у повному обсязі. Задовольняючи позовні вимоги, виходили з того, що відповідачем не виконано вимог Закону "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" щодо створення робочих місць для інвалідів та вжиття заходів для їх працевлаштування.

Позиція ВАСУ

ВАСУ вказані судові рішення у справі скасував, прийняв нову постанову, якою у позові Фонду відмовив.

Приймаючи таке рішення, у ВАСУ зазначили, що  на підприємства, установи, організації, у тому числі, підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, покладено обов'язок:

  • по перше: виділити та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів;
  • по друге: надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому КМУ;
  • по третє: якщо середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, сплатити відповідним відділенням Фонду соцзахисту інвалідів адміністративно-господарські санкції.
При цьому обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця. Такий обов'язок покладається на органи працевлаштування, що перелічені в частині першій статті 18 Закону «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

Довідка: доцільно звернути увагу, що саме таку правову позицію неодноразово висловлював Верховний Суд України, зокрема, у постановах від 02.04.2013 у справі № 21-95а13 та від 16.04.2014 р. у справі № 21-81а13.

Олександр Боков, Протокол

 
 
 

Rambler's Top100