Главная arrow Работодателям arrow Інформаційна довідка ПФУ щодо проведеної роботи по виявленню ознак використання праці неоформлених працівників та порушень законодавства про працю

Інформаційна довідка ПФУ щодо проведеної роботи по виявленню ознак використання праці неоформлених працівників та порушень законодавства про працю

14:08:2019 г.
 • Наймані працівники, які отримують заробітну плату менше мінімальної (3200,00/3723,00/4173,00 грн.)

Із загальної чисельності найманих працівників у червні 2019 року 1 095,6 тис. застрахованим особам нараховано заробітну плату менше 4173,00 грн. в т.ч. 332,8 тис. осіб або 30,4% – працівникам бюджетної сфери.
Довідково: У червні 2019 року питома вага застрахованих осіб рівень оплати яких менше 4173,00 грн. по Україні становить 10,6 % до загальної кількості застрахованих осіб. Проте, у м. Києві  – 8,4%. У всіх інших регіонах цей показник становить від 14,4 % до 10,7 %.
 У бюджетній сфері питома вага застрахованих осіб рівень оплати яких менше 4173,00 грн. по Україні становить 30,4 % до загальної кількості застрахованих осіб. У м. Києві та Запорізькій, Дніпропетровській, Донецькій та Харківській областях нижче мінімального розміру заробітної плати отримують від  9,6% до 30,3 % працівників. У всіх інших регіонах цей показник становить від 31,2 % до 52,0 %.
 Частина застрахованих осіб, рівень оплати праці яких у червні 2019 року не перевищує мінімальну заробітну плату (4173,00 грн.), зменшилась на 129,6 тис. осіб порівняно із січнем 2019 року.
У червні 2019 року найбільша питома вага найманих працівників, а саме 60,5% осіб, які отримують заробітну плату від мінімальної до трьох мінімальних заробітних плат.

 • Застраховані особи, які працювали неповний робочий час та виконували роботи за угодами цивільно-правового характеру

Чисельність застрахованих осіб, які працювали неповний робочий час, виконували роботи за угодами цивільно-правового характеру та осіб з інвалідністю у червні поточного року складає 1 540,8 тис. осіб (кожен шостий працівник), з них:

 • 845,6 тис. найманих осіб працювали неповний робочий час;
 • 242,5 тис. осіб виконували роботи (надавали послуги) за цивільно-правовими договорами (в цьому випадку немає обов’язку здійснювати доплату до мінімального страхового внеску).

Доплату до мінімального страхового внеску здійснено за 585,7 тис. осіб.
Чисельність осіб, які виконували роботи (надавали послуги) за угодами цивільно-правового характеру збільшилась у порівнянні з січнем  2019 року на 52,2 тис. осіб.
Зменшення чисельності осіб, які працювали неповний робочий день у порівнянні з січнем  2019 року відбулось у 15 регіонах: Вінницькій, Волинській, Донецькій, Закарпатській, Запорізькій, Миколаївській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій,  Черкаській, Чернігівській областях та м. Києві.

 • Керівники підприємств, які отримують заробітну плату, на рівні та менше мінімальної

Чисельність керівників, які працюють за основним місцем роботи та яким нараховано заробітну плату на рівні та менше мінімальної, у червні 2019 року – 34,6  тис. осіб, що на 3,7 тис. осіб, менше, ніж у січні  2019 року.

 • Заходи, спрямовані на виявлення ознак використання праці неоформлених працівників та порушень законодавства про працю

Співпраця ПФУ з ДФС, Держпрацею, місцевими органами виконавчої влади та соціальними партнерами
Протягом січня-червня 2019 року, за результатами аналітично-моніторингових досліджень органів Пенсійного фонду України органам Державної фіскальної служби України надано інформацію щодо:
50,3 тис. страхувальників (по 152,9 тис. застрахованих особах), що порушують законодавчі вимоги щодо здійснення доплати до мінімального страхового внеску та/або у яких наявне повідомлення про прийняття на роботу та відсутня заробітна плата у звітності по єдиному внеску.
Органами Державної фіскальної служби України у 2019 році узгоджено суми донарахованого єдиного соціального внеску  на загальнообов’язкове державне соціальне страхування по застрахованих особах на 21,0 млн. грн.
Органам Державної служби України з питань праці направлена інформація щодо:
113,1 тис. страхувальників (по 1248,1 тис. застрахованих осіб), які мають ознаки можливих порушень законодавства про працю для вжиття відповідних заходів реагування.
Органами Державної служби України з питань праці України виявлені у 2019 році порушення законодавства у 2,3 тис. страхувальників по 64,3 тис. особах.
Крім того, органами Пенсійного фонду України у січні-червні 2019 року по 127,3 тис. суб’єктах, які виплачують заробітну плату менше мінімальної, направлено повідомлення до місцевих органів виконавчої влади, до соціальних партнерів по 33,1 тис. суб’єктах.
Проведено 638 спільних нарад соціальних партнерів та органів Пенсійного фонду України, де заслухано керівників та власників підприємств, які виплачують заробітну плату в розмірі менше мінімального.
16,8 тис. суб’єктів господарювання заслухано на комісіях з питань легалізації заробітної плати та зайнятості населення.

 • Роз’яснювальна робота органів ПФУ щодо дотримання роботодавцями законодавства про оплату праці

Фахівцями Пенсійного фонду України взято участь у 2,7 тис. виступах на місцевих радіо та телеканалах, опубліковано 618 статей в пресі, проведено 10,1 тис. зустрічей в трудових колективах по роз’ясненню необхідності дотримання роботодавцями законодавства про оплату праці, а також соціальних переваг отримання легальних доходів та повноти і своєчасності сплати єдиного внеску, як гарантії реалізації прав найманих працівників на загальнообов’язкове соціальне страхування. Крім того:

 • розповсюджено буклетів, листівок – 246,5 тис.;
 • розміщено інформаційні повідомлення на веб-ресурсах – 7,3 тис.;
 • проведено 1,8 тис. семінарів зі страхувальниками;
 • проведено 0,7 тис. флешмобів;
 • розміщено соціальної реклами на телебаченні та радіо – 6,4 тис.;
 • проведено 0,7 тис. «круглих столів».

ПФУ