Что такое налоговые консультации и с чем их "едят"

05:04:2013 г.

Яким чином та в які терміни податковими органами надаються податкові консультації?
Відповідно до п.52.1 ст.52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI, із змінами та доповненнями (далі - ПКУ), за зверненням платників податків контролюючі органи надають безоплатно консультації з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п.52.2 ст.52 ПКУ).
За вибором платника податків консультація надається в усній, письмовій або електронній формі (п.52.3 ст.52 ПКУ).
Консультації надаються органом державної податкової служби, в якому платник податків перебуває на обліку, або митним органом за місцем митного оформлення товарів, або вищим органом державної податкової служби або вищим митним органом, якому такий орган адміністративно підпорядкований, а також центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері митної справи (п.52.4 ст.52 ПКУ).
Контролюючі органи мають право надавати консультації виключно з тих питань, що належать до їх повноважень (п.52.5 ст.52 ПКУ).
Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державні податкову  та політику у сфері митної справи проводять періодичне узагальнення податкових консультацій, які стосуються значної кількості платників податків або значної суми податкових зобов’язань, та затверджують наказом узагальнюючі податкові консультації, які підлягають оприлюдненню, у тому числі за допомогою Інтернет-ресурсів (п.52.6 ст. 52 ПКУ).

Який порядок оскарження податкової консультації в суді та в який термін провадиться таке оскарження?
Відповідно до п. 53.3. ст.53 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VІ, зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ), платник податків може оскаржити до суду як правовий акт індивідуальної дії податкову консультацію контролюючого органу, викладену в письмовій або електронній формі, яка, на думку такого платника податків, суперечить нормам або змісту відповідного податку чи збору.
Визнання судом такої податкової консультації недійсною є підставою для надання нової податкової консультації з урахуванням висновків суду.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України від 6 липня 2005 року №2747, із змінами та доповненнями (далі – КАСУ), юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно із п. 1 ч. 3 ст. 18 КАСУ справи щодо оскарження дій або бездіяльності посадових чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади розглядаються і вирішуються місцевим загальним судом як адміністративним судом або окружним адміністративним судом за вибором позивача.
Пунктом 2 ст. 99 КАСУ передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, оскарження податкової консультації може здійснюватись в окружному адміністративному суді.
Позовна заява подається до суду в шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Крім того, визнання судом податкової консультації недійсною є підставою для надання нової податкової консультації з урахуванням висновків суду (п. 53.3 ст. 53 ПКУ).

В яких випадках податкова консультація може бути відкликана або змінена органом ДПС з питань застосування окремих норм податкового законодавства та які наслідки (відповідальність) такого відкликання для платника податків?
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VІ, зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ)).
Контролюючі органи мають право надавати консультації виключно з тих питань, що належать до їх повноважень (п.52.5 ст.52 ПКУ).
Податкова консультація може бути відкликана та/або змінена листом органу ДПС, яким вона надавалась.
Консультації вважаються такими, що змінені та/або скасовані:
із втратою чинності норми закону або іншого акта, допомогу у практичному використанні якої надано;
із набранням законної сили рішення суду, яким визнано недійсною таку консультацію;
якщо така консультація відкликана та/або змінена листом органу ДПС, яким вона надавалась.
Визнання судом податкової консультації недійсною є підставою для надання нової податкової консультації з урахуванням висновків суду (п. 53.3 ст. 53 ПКУ).
Не може бути притягнуто до відповідальності платника податків, який діяв відповідно до податкової консультації, наданої йому у письмовій або електронній формі, а також узагальнюючої податкової консультації, зокрема, на підставі того, що у майбутньому така податкова консультація або узагальнююча податкова консультація була змінена або скасована (п. 53.1 ст. 53 ПКУ).

Чи буде вважатися податковою консультацією отримана від ІДД ДПС відповідь, яка надана факсом, телефоном чи електронною поштою?

Відповідно до ст.52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ, із змінами та доповненнями (далі – ПКУ), за зверненням платників податків контролюючі органи надають безоплатно консультації з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
За вибором платника податків консультація надається в усній, письмовій або електронній формі.
Консультації надаються органом державної податкової служби, в якому платник податків перебуває на обліку, або митним органом за місцем митного оформлення товарів, або вищим органом державної податкової служби або вищим митним органом, якому такий орган адміністративно підпорядкований, а також центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері митної справи
Контролюючі органи мають право надавати консультації виключно з тих питань, що належать до їх повноважень.
Інформаційно-довідковий департамент державної податкової служби (далі – ІДД ДПС) надає тільки уніфіковані відповіді на запитання платників податків.
Отже, отримана в ІДД ДПС відповідь факсом, телефоном, електронною поштою не є податковою консультацією, оскільки вона не має індивідуального характеру і не може використовуватися виключно даним платником податків, а використовується всіма платниками.
Тобто, відповіді, отримані платниками податків в ІДД ДПС факсом, телефоном або  електронною поштою носять інформаційно-довідковий характер.


Ірина Воротинцева, головний державний податковий інспектор відділу взаємодії із засобами масової інформації та громадськістю ДПС у Херсонській області

 

 

 

Комментарии  

 
0 #2 Света 12.09.2013 09:29
В Германии, кстати, довольно таки жесткие требования к налоговым консультантам. Интересная статья на ВоБУ была- рекомендую почитать http://www.vobu.com.ua/ukr/social/view/21540
Цитировать
 
 
0 #1 Лена 12.09.2013 09:27
в Германии, кстати, очень жесткие требования к консультантам и так-то просто туда попасть. Рекомендую статью на ВоБУ почитать http://www.vobu.com.ua/ukr/social/view/21540
Цитировать
 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить