Главная arrow Архив газеты arrow 2020arrow 08arrow Карантинні ЄСВ-­нововведенняДЛЯ ВСЕХ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Карантинні ЄСВ-­нововведення

Хто і на який період звільнений від нарахування та обчислення ЄСВ «за себе»

З 1 березня по 30 квітня 2020 року тимчасово звільняються від нарахування, обчислення та сплати ЄСВ «за себе» лише:

  • ФОП, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування;
  • особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності;
  • члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.
Це передбачено Законом України від 17 березня 2020 року № 533-ІХ (далі — Закон № 533). Якщо платник вже здійснив оплату внесків за березень та квітень 2020 року до 18 березня 2020 року, такі суми зараховуватимуться податковими органами у рахунок майбутніх платежів (без будь-яких заяв).

Якщо платник хоче сплатити ЄСВ «за себе» за березень та квітень?

Платники єдиного внеску із вказаних вище категорій, які звільнені Законом № 533 від сплати ЄСВ «за себе», на власний розсуд вирішують питання щодо застосування передбаченого звільнення від ЄСВ.
Вони можуть прийняти рішення про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску за березень та квітень 2020 року, про що зазначають у звітності. У такому разі самостійне визначення платником ЄСВ бази нарахування за звітні періоди з 1 березня по 30 квітня 2020 року в Звіті про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (форма № Д5 (річна)) свідчитиме про прийняття платником рішення про нарахування обчислення та сплату ЄСВ за вказані періоди.

За які порушення не будуть застосовуватися штрафи щодо ЄСВ?

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30 березня 2020 року № 540-ІХ подовжено до 31 травня 2020 року строки тимчасового незастосування штрафних санкцій за такі порушення:

  • несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) ЄСВ;
  • неповна сплата або несвоєчасна сплата суми ЄСВ одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів);
  • несвоєчасне подання звітності з ЄСВ до податкових органів.
До 31 травня 2020 року також подовжено терміни ненарахування платникам ЄСВ пені. При цьому нарахована пеня за періоди з 1 березня по 31 травня 2020 року підлягає списанню.

Державна податкова служба України