Содержание

НОВОСТИ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
Відмова у реєстрації податкової накладної: оскарження в судовому порядку

ГУ ДПС у Запорізькій області зазначило, що з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 Податкового кодексу України (далі — ПК), платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу в будь-який момент після отримання такого рішення. Відповідно до ст. 102 ПК застосування строків давності до визначення податкових зобов’язань становлять 1095 днів. 


Особливості використання коштів з підприємницького рахунку на власні потреби

Нагадаємо, що Нацбанк скасував вимогу здійснювати за поточними рахунками ФОП лише ті розрахунково-касові операції, що не пов’язані із власними потребами, та право перераховувати кошти на власний рахунок тільки після сплати усіх податків та зборів. 

У «ЗІР» податківці розмістили консультацію, якою підтвердили свою згоду на те, що ФОП має право використовувати кошти з розрахункового рахунку, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, для власних потреб.


Зміни до положення про ПДВ-реєстрацію

Наказом Міністерства фінансів України від 29 січня 2020 року № 30 внесено зміни до Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість. Індивідуальний податковий номер у ФОП — платників ПДВ — 12-розрядний числовий номер такої структури:

  • 1–10-й знаки — реєстраційний номер облікової картки платника податків;
  • 11-й та 12-й знаки — контрольні розряди, алгоритм формування яких встановлює ДПСУ.

Готівкове обмеження для ФОП при придбанні ТМЦ

Суб’єкти господарювання мають право здійснювати розрахунки готівкою протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами:

  • між собою (підприємствами, ФОП) — у розмірі до 10 тис. грн.;
  • з фізичними особами — у розмірі до 50 тис. грн.

Самопредставництво у судах
29 грудня 2019 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення можливостей самопредставництва в суді органів державної влади,  органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб незалежно від порядку їх створення» від 18 грудня 2019 року № 390-IX (далі — Закон № 390).

Експеримент Мінцифри з використання удосконалених електронних підписів та печаток

Міністерство цифрової трансформації повідомило про запуск експерименту з використання удос­коналених електронних підписів та печаток, які базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів. Відповідну постанову схвалив уряд. Це означає, що електронні довірчі послуги стають більш доступними для ситуацій, що не потребують підвищеної безпеки. Електронна взаємодія, ідентифікація, авторизація зможуть здійснюватися зручніше та без додаткових витрат.НАЛОГОВЫЙ КАЛЕНДАРЬ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Податковий календар приватних підприємців на квітень 2020 року
У календарі (див. ТУТ) наведено найпоширеніші для приватних підприємців граничні строки подання звітності та сплати податків (зборів). Для уникнення проблем з контролюючими органами рекомендуємо не відкладати виконання своїх податкових обов’язків на останній день.


ДЛЯ ВСЕХ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Типові РРО­-порушення підприємців
Наведемо найбільш характерні порушення, які виявлені ДПСУ в ході проведення  фактичних перевірок за дотриманням суб’єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності ліцензій.

Індивідуальна податкова консультація як інструмент захисту
Що таке індивідуальна податкова консультація (далі — ІПК) та для чого її отримувати? Як діють податкові органи, якщо ІПК не відповідає законодавству та як це сприймають суди сьогодні?

Документи щодо походження товару: чи потрібно їх мати підприємцю
Приватний підприємець займається виїзною торгівлею. Проводилася документальна виїзна перевірка і була виявлена відсутність документів на товар, що реалізується. За що на підприємця був накладений штраф податківцями. Чи поступили правомірно фіскали? Чи обов’язково мають бути в наявності документи на реалізований товар?


ПРАВОВАЯ ШКОЛА ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Кримінальна відповідальність за ухилення від сплати податків/ЄСВ у 2020 році

За порушення законодавства підприємець несе адміністративну, фінансову та кримінальну відповідальність.

У консультації систематизуємо кримінальну відповідальність за ухилення від сплати податків/зборів і ЄСВ згідно з Кримінальним кодексом України.


Індексація зарплати за березень 2020 року
Розрахунок сум індексації проводиться за кожним працівником окремо.

Фіскали про «алколіцензійні» тонкощі

У публікації надано відповіді на такі запитання:

  • який механізм сплати за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкоголю та тютюну;
  • черговий платіж за ліцензію не внесено: чи відновлюється дія ліцензії при сплаті;
  • чи вносити до Єдиного реєстру вітрини із зразками алкоголю;
  • за ліцензію сплатили, але не отримали її — чи повернуться кошти.

Як визначити період для розрахунку компенсації за невикористану відпустку при звільненні
Розглянемо ситуацію, коли працівник звільняється 31 березня 2020 року. У ФОП він пропрацював більше року. Цей день для нього є останнім робочим днем. Щоб розрахувати компенсацію за невикористану відпустку, треба надати відповідь на запитання: чи включається місяць звільнення до розрахункового періоду?
Отже, при звільненні працівника роботодавець має виплатити йому грошову компенсацію за всі невикористані ним дні щорічної відпустки. А якщо працівник має дітей та право ще й на додаткову відпустку, то має виплатити компенсацію і за неї (ст. 83 КЗпП).

Трудові питання: шпаргалка від Держпраці
У публікації зібрано найцікавіші запитання, на які Держпраці надала відповіді.

Варіанти звільнення працівника: за власним бажанням або за угодою сторін?

Однозначно відповісти неможливо, оскільки кожна життєва обставина є індивідуальною, відповідно і спосіб, який вигідний в першому варіанті, може зовсім не відповідати потребам і особливостям другого. Трудове законодавство надає можливість вибору способу звільнення як для працівника, так і роботодавця.