Содержание

НОВОСТИ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
Податкову декларацію не подано до 23 травня: які будуть штрафи
ДПСУ в ЗІР (підкатегорія 132.01) надала відповідь на запитання: в якому розмірі застосовуються штрафи за несвоєчасне подання податкової звітності до 23 травня 2020 року, якщо податкове повідом­лення-рішення (далі — ППР) винесене після зазначеної дати?

Як правильно заповнювати ЄСВ-звіт з урахуванням нововведень
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17 березня 2020 року № 533-IX внесено ЄСВ-зміни.

Новації законодавства: які податки включає до витрат загальносистемник
Законом України від 16 січня 2020 року № 466-ІХ внесено зміни до пп. 177.4.3 Податкового кодексу України (далі — ПК) щодо переліку витрат ФОП на загальній системі оподаткування (набрав чинності з 23 травня 2020 року).

Які податки сплачують підприємці зі своїх лікарняних
Допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), нарахована (сплачена) Фондом соціального страхування (далі — ФСС) на користь ФОП, є об’єктом обкладення ПДФО і військовим збором, а ФСС є податковим агентом щодо такого доходу, — повідомляє ГУ ДПС у Дніпропетровській області.

Як податковому агенту повернути або врахувати в рахунок наступних платежів суму надмірно сплаченого ПДФО
Податковий агент має право повернути або врахувати в рахунок сплати наступних платежів тільки ту суму надміру сплаченого ПДФО, граничний строк сплати якої настав на таку дату.

Остаточний розрахунок з працівником: особливості сплати ПДФО
ДПСУ в «ЗІР» (підкатегорія 103.25) надає роз’яснення: якщо внаслідок проведення остаточного розрахунку з працівником, який припиняє трудові відносини з роботодавцем, виникає сума недоплати, що перевищує суму оподатковуваного доходу платника за останній звітний період, то непогашена  недоплата включається до складу податкового зобов’язання платника за наслідками звітного року та сплачується самим платником (пп. 169.4.4 Податкового кодексу України, далі — ПК).

Коли єдинники є платниками земельного податку: зміни з 1 липня 2020 року
З 1 липня 2020 року у єдинників 2–3 груп, які набули у власність або у постійне користування земельну ділянку та надають її та/або нерухоме майно, що знаходиться на такій земельній ділянці, в оренду, виникає обов’язок сплачувати земельний податок і надавати «земельну» декларацію на загальних підставах за всю земельну ділянку, — повідомляє ГУ ДПС у Київській області.

У період відпустки/лікарняного єдинник отримав дохід: що буде з пільгою
ФОП у разі отримання доходу не має пільги на період відпустки чи лікарняного та зобов’я­заний сплатити єдиний податок за ставками та в порядку, визначеному ПК.

ЄСВ-пільги в період карантину
Офіс великих платників податків ДПС нагадує, що з огляду на зазначене, Закон № 2464 надає можливість, зокрема, роботодавцям на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не виконувати своєчасно або в пов­ному обсязі обов’язки платників ЄСВ у частині сплати такого внеску та подання обов’язкової звітності.

ДПСУ зобов’язана забезпечити платників безкоштовною РРО-програмою
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів Украї­ни щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг» від 20 вересня 2019 року № 128-IX передбачено, що Державна податкова служба зобов’язана забезпечити безкоштовне програмне рішення для використання програмних РРО суб’єктами господарювання під час проведення розрахункових операцій.

Програмне РРО: тестова версія
Меню «Програмний РРО (тестова версія)» надає користувачам Електронного кабінету можливість протестувати безкоштовно програмне рішення, що розробляється ДПСУ.

Уряд затвердив постанови про функціонування програмних РРО
На засіданні Уряду 22 липня затверджено низку постанов, якими визначаються вимоги до прог­рамних реєстраторів розрахункових операцій (далі — ПРРО) та приведено у відповідність до вимог законодавства чинні акти Кабміну.

Попередньо запрограмувати кожен товар — РРО-обов’язок діє з 1 серпня 2020 року
ГУ ДПС у Львівській області нагадує: до суб’єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, та/або не надали під час проведення перевірки документи, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу, за рішенням ДПС зас-тосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості таких товарів за цінами реалізації, але не менше 10 НМДГ (тобто 170 грн.). Такі вимоги не поширюються на ФОП-єдинників — неплатників ПДВ (крім тих, які здійснюють діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння).

З 1 січня 2021 року торгівля рідинами для електронних сигарет має здійснюватися за наявності ліцензій
Головне управління ДПС у Київській області інформує, що оптова/роздрібна торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами може здійснюватися суб’єктами господарювання всіх форм власності за наявності у них ліцензій (ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19 грудня 1995 року № 481/95-BP, далі — Закон № 481).


ОТЧЁТНОСТЬ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Нюанси подання податкової звітності в електронному вигляді
З розвитком комп’ютерних технологій та в умовах карантинних обмежень спілкування з контролюючими органами все більш переходить в площину інтернету. Редакція наводить роз’яснення фіскалів на найбільш цікаві запитання щодо подання звітності в електронному вигляді в «ЗІР»-консультаціях із підкатегорії 129.03.


ДЛЯ ВСЕХ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Коли єдинники мають перейти на загальну систему через наявність податкового боргу: нові умови
За наявності податкового боргу більш ніж 1020 грн. на кожне перше число місяця двох послідовних кварталів платники єдиного податку зобов’язані змінити систему оподаткування на загальну.

Підприємцям про штрафні законодавчі нововведення
З 23 травня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» від 16 січня 2020 року № 466-ІХ, в якому запроваджено нові розміри відповідальності платників за порушення податкового законодавства. Також встановлено перелік обставин, що звільняють платника від фінансової відповідальності або пом’якшують її.

Що треба знати про Електронний кабінет платника

На сьогодні завдяки сервісам, розроблених ДПСУ, суб’єкти господарювання можуть виконувати всі основні податкові дії без безпосереднього звернення до податкового органу. 

«Електронний кабінет платника» — найбільш зручний та ефективний спосіб сформувати і подати звіти, сплатити податки, отримати корисну інформацію чи необхідну довідку. 

Саме тому рекомендуємо платникам використовувати Електронний кабінет, вхід до якого здійснюється за адресою: http://cabinet.tax.gov.ua або через офіційний вебпортал ДПСУ. Зокрема, приватна частина Електронного кабінету включає такі сервіси.


ПДВ­-зміни у Законі № 466
На 2 найбільш цікавих запитання щодо ПДВ-нововведень, які надійшли на «гарячу лінію», надає відповіді ГУ ДПС у Луганській області.


ПРАВОВАЯ ШКОЛА ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Чи підлягають індексації виплати за час простою
Оплата часу простою не належить до постійних виплат, які підлягають індексації, тому виплати за час простою не індексуються.

Що вважається надурочною роботою

Згідно зі ст. 62 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) надурочною є робота понад установлену тривалість робочого дня (понад установлену тривалість щоденної роботи (зміни) або понад нормальну кількість робочих годин за обліковий період при підсумованому обліку робочого часу).


Нюанси ведення підприємцями табеля обліку використання робочого часу
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР заробітна плата — це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. 

Чи має ФОП-­роботодавець оформляти табель обліку використання робочого часу
Табель обліку використання робочого часу — документ первинного обліку, який необхідний для обліку використання робочого часу працівників, а також для контролю над дотриманням установленого режиму роботи, розрахунків із працівниками із заробітної плати, отримання інформації про відпрацьований час.

Чи потрібен штатний розпис підприємцю, якщо в нього тільки декілька працівників
Трудове законодавство повинні виконувати усі роботодавці (як підприємства, установи, організації, так і ФОП).