Содержание

НОВОСТИ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
Продовжено «карантинні» пільги: ухвалено закон

У попередньому номері ми вже писали, що Верховною Радою у першому читанні прийнято законопроєкт № 3329-д «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусной хвороби (COVID-19)» (далі — Законопроєкт № 3329-д). 

І ось 13 травня депутати остаточно ухвалили Законопроєкт № 3329-д.


Товар придбано у підприємця: як це відобразити у ф. № 1ДФ

При нарахуванні (виплаті) доходів фізичним особам — підприємцям (незалежно від системи оподаткування) податкові агенти зобов’язані відобразити це у податковому розрахунку за формою № 1ДФ (далі — ф. №1ДФ) (п. 176.2 Податкового кодексу України, далі — ПК).

При цьому під час нарахування (виплати) підприємцю доходу від здійснення ним підприємницької діяльності не утримується ПДФО та військовий збір, якщо таким підприємцем-продавцем надано копію документа, що підтверджує його державну реєстрацію відповідно до закону як суб’єкта підприємницької діяльності (п. 177.8 ПК).


Затверджено порядок функціонування єдиного рахунку для сплати податків
Єдиний рахунок впроваджується з 1 січня 2021 року. Він відкривається на ім’я Державної податкової служби України у Держказначействі.

Нововведення у валютному законодавстві
З 28 квітня 2020 року зовнішньоекономічні операції в розмірі до 400 тис. грн. не підлягатимуть валютному нагляду.

Особливості оформлення фіскального чека при продажу підакцизної продукції
З 1 серпня 2020 року всі суб’єкти господарювання, які торгують підакцизними товарами, у кожному чеку РРО чи програмного РРО перед назвою товару зобов’язані зазначати відповідний код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД.

Оплата листка непрацездатності у зв’язку з проведенням «карантинних» заходів
На період перебування у закладах охорони здоров’я, а також на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), працівник має право на отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності за період перебування на лікарняному — 50% середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу.

Порядок оформлення документів ФОП-єдинниками для отримання «дитячої» допомоги

Про можливість отримання допомоги на дітей підприємцям-єдинникам на 1 і 2 групі редакція вже писала в попередньому номері газети «Консультант приватного підприємця» (див. на стор. 6). Виплата цієї соцдопомоги передбачена у постанові Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 року № 329 (далі — Постанова № 329).

Допомога призначається на період коронавірусного карантину та на 1 місяць після дати його скасування одному з батьків на кожну дитину до досягнення нею 10-річного віку (включно) у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей відповідних вікових груп станом на 1 січня 2020 року, і виплачується щомісячно за повний місяць.НАЛОГОВЫЙ КАЛЕНДАРЬ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Податковий календар приватних підприємців на червень 2020 року
У календарі (див. ТУТ) наведено найпоширеніші для приватних підприємців граничні строки подання звітності та сплати податків (зборів). Для уникнення проблем з контролюючими органами рекомендуємо не відкладати виконання своїх податкових обов’язків на останній день.


ДЛЯ ВСЕХ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Працівники у відпустці без збереження зарплати: як заповнити звітність
У період карантину чимало роботодавців змушені відправляти працівників у відпустку без збереження заробітної плати. Відтак, зарплата не нараховується, а що робити з податками та звітністю. Постає низка запитань. Чи потрібно платити ЄСВ, ПДФО та військовий збір за місяці, в яких працівники перебувають у відпустці без збереження зарплати під час карантину? Або як платити вищезазначені податки, якщо відпрацьовано неповний місяць? Яким чином у звітності відобразити неповну зайнятість або неоплачувану відпустку під час карантину? А також чи буде враховуватися страховий стаж за період відпустки без збереження зарплати? 
Розглянемо усі ці питання в публікації.

«Перехідні» відпускні: нарахування, оподаткування та відображення в звітності
Коли щорічна відпустка працівника припадає на один місяць, не виникає ніяких труднощів при обчисленні податків та заповненні звітності. Тому в цій публікації ми розглянемо специфіку нарахування, оподаткування та відображення в звітності відпускних, якщо щорічна відпустка розпочинається в одному місяці, а закінчується — в іншому.


ПРАВОВАЯ ШКОЛА ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Коли фіскали можуть ліквідувати ФОП

У яких випадках контролюючі органи мають право виступати ініціатором припинення ФОП?


Детальна інструкція: як роботодавцю оформити допомогу по частковому безробіттю
В умовах «карантинних обмежень», коли ФОП відправляють своїх працівників працювати дистанційно (якщо це можливо), на неповний робочий день чи взагалі у відпустку без збереження заробітної плати, розглянемо покрокову інструкцію для роботодавців, які мають право на допомогу по частковому безробіттю. Її презентувала команда Державної служби зайнятості.

Допомога по частковому безробіттю: підводні камені у її отриманні
Про те, хто надає допомогу по частковому безробіттю, хто має на неї право, про строки її виплати та порядок отримання, редакція писала у № 8 газети «Консультант приватного підприємця» за 2020 рік (стор. 22–23). Крім того, на стор. 21–22 поточного номера наведено детальну інструкцію щодо оформлення роботодавцем допомоги. 
Розглянемо, наскільки ймовірно отримати таку допомогу.

Індексація зарплати за травень 2020 року

Розрахунок сум індексації проводиться за кожним працівником окремо.