Содержание

НОВОСТИ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
Пільгова ставка ЄСВ для працівників з інвалідністю

ГУ ДПС у Запорізькій області зазначає, що ФОП-роботодавці (як загальносистемники, так і єдинники) застосовують ставку ЄСВ у розмірі 8,41% від бази нарахування ЄСВ для працюючих осіб з інвалідністю.


Як розрахувату суму неоподатковуваного мінімуму доходів громадян
ГУ ДПС у Київській області інформує, що відповідно до п. 5 підрозд. 1 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі — ПК),якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум доходів громадян, то використовується сума в розмірі 17 грн. 
Винятки становять норми адміністративного та кримінального законодавства в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні загальної податкової соціальної пільги (далі — ПСП), визначеної пп. 169.1.1 ПК для відповідного року. А згідно з пп. 169.1.1 ПК загальна ПСП надається в розмірі, що дорівнює 50% розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць) станом на 1 січня звітного податкового року (у 2020 році загальна ПСП — 2102 грн. х 50% = 1051 грн.).

Прощений банком кредит підлягає оподаткуванню

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника-громадянина включається, зокрема, дохід (крім випадків, передбачених ст. 165 Податкового кодексу України, далі — ПК) у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 25% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року. Водночас такий боржник-громадянин самостійно сплачує податок з таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації про майновий стан і доходи (далі — Декларація про доходи) (абз. «д» пп. 164.2.17 ПК).


Хто звільняється від сплати земельного податку

ГУ ДПС у Київській області інформує, що Податковим кодексом України встановлені пільги щодо звільнення від сплати земельного податку таких категорій фізичних осіб:

 • осіб з інвалідністю 1 і 2 групи;
 • фізичних осіб, які виховують 3 і більше дітей віком до 18 років; 
 • пенсіонерів (за віком); 
 • ветеранів війни та осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII (далі — Закон № 3551);
 • фізичних осіб, визнаних законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катаст­рофи. 

Продаєте моторні оливи: чи потрібно реєструватись платником акцизного податку

ДПСУ в своєму листі від 11 лютого 2020 року № 539/6/99-00-17-03-02-06/ІПК пояснила, що оскільки суб’єкт господарювання реалізує оливи та мастила для двигунів з кодами УКТ ЗЕД — 2710, 2710198100, 2710199900, які не входять до переліку підакцизних товарів відповідно до пп. 215.3.4 Податкового кодексу України (далі — ПК), то не потрібно:

 • реєструватись платником акцизного податку в розумінні пп. 212.1.15 ПК;
 • реєструвати акцизні склади в розумінні підпункту 14.1.6 ПК;
 • отримувати ліцензії.

Оподаткування коштів, які надходять на особисті громадянські картки
Податкові органи отримати детальну інформацію за рахунком фізичної особи (про рух коштів тощо) можуть тільки після відповідного рішення суду.

Використання чужої банківської картки для сплати податків призводить до штрафів

Неправильне заповнення платіжного документа, використання не власної банківської картки при сплаті податків/зборів призводить не лише до несвоєчасного зарахування платежів до бюджету, а й до штрафних санкцій. На це звертають увагу в ГУ ДПС в Івано-Франківській області.


Внесено зміни щодо обліку платників ЄСВ та оскарження ЄСВ-зобов’язань

ГУ ДПС в Івано-Франківській області інформує, що Законом України «Про внесення змін до Митного кодексу та деяких інших законодавчих актів України у зв’язку з проведенням адміністративної реформи» від 14 січня 2020 року № 440-IX, який набрав чинності 13 лютого 2020 року, передбачено зміни до низки законодавчих актів, зокрема до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VI.

Так, внесено уточнення щодо взяття на облік платників ЄСВ, а саме: якщо документ поданий в електронному вигляді та надійшов після 16 години робочого (операційного) дня, датою його отримання вважається наступний після нього робочий (операційний) день.

Не підлягатимуть оскарженню зобов’язання зі сплати ЄСВ, які самостійно визначені платником.


Податківці та митники працюватимуть у новому форматі

Президент підписав Закон України «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України у зв’язку з проведенням адміністративної реформи» № 440-IX, який Верховна Рада підтримала 14 січня 2020 року.


Відповідальність за продаж алкоголю нижче мінімальних цін

ГУ ДПС у м. Києві наголошує, що у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої, до суб’єкта господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів — 100% вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 грн.


ТОП-порушення у сфері торгівлі

Як повідомили в ГУ ДПС у Рівненській області, протягом січня поточного року при проведенні перевірок роздрібної та оптової торговельної мережі найбільш поширеними були, зокрема, такі порушення вимог чинного законодавства:

 • безліцензійна торгівля алкогольними напоями;
 • реалізація алкогольних напоїв без марок або з підробленими марками акцизного податку;
 • реалізація тютюнових виробів без марок акцизного податку;
 • порушення встановленого розміру мінімальної роздрібної ціни на алкогольні напої;
 • порушення встановленого розміру максимальної роздрібної ціни на тютюнові вироби;
 • зберігання алкогольних напоїв в місці зберігання, яке не внесене до Єдиного державного реєстру місць зберігання;
 • реалізація тютюнових виробів поштучно;
 • реалізація алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 років;
 • реалізація необлікованих у встановленому порядку товарів та без застосування РРО.

Реєстрація підприємцем за допомогою інтернет-сервісу
На сьогодні реалізована можливість реєстрації підприємцем в електронному вигляді на сайті Мін’юсту за умови підписання заявником заяви з використанням електронного цифрового підпису.

Довідку про суми виплачених доходів та сплачених податків можна отримати в Електронному кабінеті

Сервіс ДПС «Електронний кабінет» дозволяє оперативно та у будь-який час отримати відомості про суми виплачених доходів та утриманих податків, необхідні для заповнення декларації.


Держрегулятор про перспективи введення цифрової валюти в Україні
Голова НБУ відзначив, що випуск е-гривні відбудеться, коли НБУ буде переконаний, що не тільки здатний це реалізувати з технологічної точки зору, а й що це не стане на заваді забезпеченню цінової та фінансової стабільності країни.

Які платіжні новації пропонує Нацбанк

Уявіть, вам необхідно придбати авіаквиток, а потрібної суми грошей на одному рахунку немає. Однак у вас є кілька рахунків у різних банках із загальною потрібною сумою на кожному з них. Сьогодні, щоб оплатити покупку, вам доведеться переказувати гроші з усіх рахунків на єдиний. Це незручно і це додаткові комісії.ДЛЯ ВСЕХ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Які документи треба подавати при заблокуванні податкової накладної

Якщо відбувається зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування (далі — ПН/РК) в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН), платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації у ПН/РК для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН.


Магазин та кафетерій в одній будівлі: скільки потрібно ліцензій на роздрібну торгівлю алкоголем

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР (далі — Закон № 481) місце торгівлі — це місце реалізації товарів (у тому числі на розлив) в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування:

 • для тютюнових виробів та пива — без обмеження площі;
 • для алкогольних напоїв (крім пива) — торговельною площею не менше 20 кв. м, —

обладнане РРО (незалежно від їх кількості) або де є КОРО (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.


Податківці про програмні РРО

Податкова запустила MVP (minimum viable product) для тестування безкоштовного програмного РРО «пРРОсто». Це лише MVP версія для тестування. Наступні релізи відбуватимуться після опрацювання коментарів та пропозицій від тестувальників, а також з урахуванням вимог API.


Правила зберігання копій квитанцій платіжних терміналів
Обов’язок платників податків вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних та інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, передбачений п. 44.1 Податкового кодексу України (далі — ПК).

РРО при застосуванні платіжних систем

ГУ ДПС у Волинській області у своїй індивідуальній податковій консультації від 11 січня 2020 року № 73/ІПК/03-20-05-05-06 розкрило своє бачення проблеми застосування РРО при реалізації продукції за допомогою платіжних систем (інтернет-еквайринг) WAYFORPAY, LIQPAY та ін.


РРО-­відповіді від фіскалів
У попередньому номері ми розпочали, а тепер продовжимо розглядати відповіді ГУ ДПС у Чернівецькій області на найцікавіші запитання платників щодо застосування РРО.


ДЛЯ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ НА ОБЩЕЙ СИСТЕМЕ
«Перехідні» витрати загальносистемників: податкові правила
Існують витрати, які підприємець на загальній системі несе в одному місяці, а сплачує за них — в іншому. Коли це відбувається на зламі року, тобто грудень-січень, то виникає питання, в якому звітному році відобразити ці витрати. В цій публікації розглянемо основні 
витрати, які своєю специфікою саме і підпадають під визначення «перехідних витрат».

ФОП-загальносистемник очима податківців (порядок визначення витрат)
Редакція продовжує цикл публікацій (початок див. у № 2 газети за 2020 рік), у яких наведено роз’яснення фіскалів щодо застосування загальної системи оподаткування фізичними особами — підприємцями. Розглядаємо далі консультації ДПС України із «ЗІР» в підкатегорії 104.05 (порядок визначення витрат).


ПРАВОВАЯ ШКОЛА ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Коли необхідно вносити місця зберігання алкоголю та тютюну до Єдиного реєстру
Запитання: Чи потрібно суб’єктам господарювання, які отримали ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, вносити до Єдиного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів відомості про місця зберігання, що розташовані в місці здійснення торгівлі?