Содержание

ГОРЯЧАЯ ТЕМА
З 1 вересня збільшилась мінімальна зарплата: основні нюанси

Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 25 серпня 2020 року № 822-IX (далі — Закон) (законопроєкт від 6 серпня 2020 року № 3963).

Законом передбачено підвищення мінімальної заробітної плати (далі — МЗП) та встановлення її з 1 вересня на рівні 5 000 грн. у місячному розмірі та 29,20 грн. у погодинному розмірі.

Водночас розмір прожиткового мінімуму Закон не змінює.НОВОСТИ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
Уряд продовжив адаптивний карантин до 31 жовтня: що треба знати платникам

26 серпня Кабінет Міністрів ухвалив рішення про продовження карантину в Україні до 31 жовтня 2020 року.

Міністр охорони здоров’я Максим Степанов зауважив: «Карантин в Україні подовжується до 31 жовтня 2020 року. Також посилюються обмежувальні заходи на території регіонів. Це пов’язано з різким зростанням кількості випадків коронавірусної хвороби. Нам необхідно зрозуміти, що всі ми опинилися в новій реальності, і вона диктує нові правила та необхідність суворо дотримуватися заходів безпеки».


Надано в оренду приміщення: чи подає орендодавець повідомлення за ф. № 20-ОПП
Суб’єкт господарювання — власник нерухомого майна у разі надання в оренду частини приміщень (окремих кімнат, офісів, квадратних метрів) повинен подати повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, які пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за ф. №20-ОПП (далі — повідомлення за ф. № 20-ОПП).

Особливості заповнення податкової декларації з плати за землю
У ГУ ДПС в Івано-Франківській області звертають увагу платників на особливості заповнення Податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2020 рік, форма якої затверджена наказом Мінфіну від 16 чер­вня 2015 року № 560 (в редакції наказу Мінфіну від 23 січня 2017 року № 9).

Під час карантину ФОП несвоєчасно сплатив ЄСВ: чи є адміністративна відповідальність
Фізичні особи — підприємці (у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування) зобов’язані сплачувати ЄСВ, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок (абз. 3 ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VI, далі — Закон № 2464).

Сплата земельного податку єдинниками-орендодавцями
ГУ ДПС у Луганській області вказує: суб’єкти господарювання — платники єдиного податку, що є власниками земельних ділянок або постійними землекористувачами, з 1 липня 2020 року є платниками земельного податку в разі надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм, позичку).

Законодавці можуть переглянути ліміти доходів для єдинників
Депутати зареєстрували проєкт Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зміни підходу у визначенні обсягу доходів для застосування спрощеної системи оподаткування» від 15 липня 2020 року № 3853.

І знову заплановані зміни щодо ведення обліку у єдинників
Норми Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб — підприємців» від 14 липня 2020 року № 786-IX (далі — Закон № 786) з 2021 року прибрали обов’язок ведення Книгу обліку для єдинників та норму щодо її щоденного (за підсумками робочого дня) ведення.

Як перейти на використання програмного РРО
Як зазначає ГУ ДПС в Луганській області, для переходу до застосування програмного реєстратора розрахункових операцій суб’єкту господарювання необхідно ...

Правила реєстрації ПРРО
Механізм застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі — ПРРО) регулюється Порядком реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 23 червня 2020 року № 317.

Дії платника для скасування реєстрації РРО
Заяву про скасування реєстрації РРО за формою № 4-РРО (далі — заява про скасування реєстрації) суб’єкт господарювання або представник суб’єкта господарювання подає до контролюючого органу за місцем реєстрації РРО.

Виторг через РРО — на що звертають увагу фіскали
З метою дієвого контролю за суб’єктами господарювання, які здійснюють готівкові розрахунки через зареєстровані РРО, фахівці ДПС за допомогою Системи зберігання і збору даних реєстраторів розрахункових операцій (далі — СЗЗД РРО) проводять аналіз виторгів, діяльності підприємців і підприємств, що звітують про мінімальні виторги, а також причини ненадходження інформації від РРО.

У фіскального чека відсутній обов’язковий реквізит: наслідки для порушника
ГУ ДПС у Київській області звертає увагу, що розрахунковим документом не є документ, у якому відсутній хоча б один з обов’язкових реквізитів, а також у разі недотримання сфери його призначення.

Ліцензія на торгівлю алкоголем чи тютюном має бути на кожне місце торгівлі
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19 грудня 1995 року № 481/95-BP (далі — Закон № 481) роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або пальним може здійснюватися суб’єктами господарювання всіх форм власності (у тому числі їх виробниками) за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

У яких випадках податківці проводять фактичну перевірку
ГУ ДПС у Тернопільській області зазначило, що фактична перевірка здійснюється без попередження платника. Така перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав ...

Планується збільшення штрафів за продукцію, що не відповідає стандартам

Кабмін надав Верховній Раді для ознайомлення проєкт Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення № 3948 (далі — Законопроєкт № 3948). Зазначається необхідність посилення контролю за дотриманням суб’єктами господарювання вимог законодавства щодо якості лікарських засобів в частині посилення адміністративних санкцій за:

  • продаж лікарських засобів в аптечних закладах без рецепта у заборонених законодавством випадках;
  • введення в обіг або реалізацію продукції, яка не відповідає вимогам стандартів;
  • виконання робіт, надання послуг громадянам-споживачам, що не відповідають вимогам стандартів, норм і правил;
  • невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері контролю якості та безпеки лікарських засобів.


ОТЧЁТНОСТЬ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Подання уточнюючого звіту після держреєстрації припинення діяльності: чи має на це право платник
Чи має право фізична особа, щодо якої до ЄДР внесено запис про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП,  після подання заяви за формою № 8-ОПП, у разі самостійного виявлення помилок уточнити показники у раніше поданій звітності?


ДЛЯ ВСЕХ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Нова процедура анулювання платника ПДВ
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» від 16 січня 2020 року № 466-ІХ пункт 184.2 Податкового кодексу України доповнено абзацом другим, відповідно до якого, якщо щодо особи, зареєстрованої платником ПДВ, до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань внесено запис про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП або якщо до Реєстру платників єдиного податку внесено запис про застосування спрощеної системи оподаткування, що не передбачає сплати ПДВ, анулювання реєст­рації проводиться контролюючим органом автоматично на підставі відповідних відомостей, отриманих згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15 травня 2003 року № 755-IV або за даними Реєстру платників єдиного податку.

Чи потрібна КОРО на ПРРО

З 1 серпня 2020 року для суб’єктів господарювання при здійсненні розрахункових операцій з’явилась можливість використовувати поряд з традиційними РРО ще й програмні РРО (далі — ПРРО). Виникає запитання, чи має вести КОРО суб’єкт господарювання у разі використання ПРРО.


Чи застосовуються санкції за несвоєчасну сплату ПДВ у період дії карантину
За порушення податкового законодавства, вчинені з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабміном на всій території України, не застосовуються штрафні санкції, крім санкцій за порушення нарахування, декларування та сплати ПДВ, акцизного податку, рентної плати.