Содержание

ГОРЯЧАЯ ТЕМА
Чергова податкова революція: головні нововведення
16 січня депутати ухвалили Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу Украї­ни щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» № 466-ІХ (далі — Закон № 466) (законопроєкт від 30 серпня 2019 року № 1210), а 11 лютого його передали на підпис президенту, який завізував Закон № 466 лише 21 травня. Тобто глава держави порушив усі дозволені строки на підписання, які йому відведені законодавством. І нарешті 22 травня 2020 року Закон № 466 опубліковано в газеті «Голос України». Законом № 466 передбачено багато глобальних податкових змін. Розглянемо найцікавіші з них.


НОВОСТИ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
Продовжено «карантинні» пільги: ухвалено закон

27 травня президент підписав Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійс­нення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 13 травня 2020 року № 591-ІХ (далі — Закон № 591) (про це ми писали на стор. 3 № 9 газети за 2020 рік).

Норми Закону № 591, зокрема передбачають: ФОП та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, звільнили від сплати ЄСВ «за себе» з 1 до 31 травня 2020 року.

Зауважимо, що періоди, на які ФОП звільнено від сплати ЄСВ «за себе» (загалом це з 1 березня по 31 травня 2020 року), включаються до страхового стажу. Фактично вважається, що страхові суми за ці періоди в розмірі мінімального страхового внеску були сплачені.


Законодавці змінюють ЄСВ-правила

Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язко­ве державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» від 13 травня 2020 року № 592-ІХ (далі — Закон № 592). Законом № 592, зокрема, передбачено ...


Чи є можливість розстрочити борг з ЄСВ?
Чинним законодавством не передбачено розстрочення та відстрочення заборгованості зі сплати ЄСВ.

Найактуальніші ЄСВ-відповіді

Наведемо три ЄСВ-відповіді, які надала ГУ ДПС у Дніпропетровській області.


Як правильно заповнити платіжку на сплату ПДВ
ГУ ДПС у Дніпропетровській області пояснює, що у разі перерахування коштів з власного поточного рахунка на електронний ПДВ-рахунок у полі «Призначення платежу» друкується роз’яснювальна інформація про призначення платежу в довільній формі. Наприклад: «перераховано з власного поточного рахунка на електронний рахунок».

Які строки подання ПДВ-заяви для екс-єдинників
ГУ ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що у разі переходу із спрощеної на загальну систему неплатники ПДВ повинні подати реєстраційну ПДВ-заяву, за умови, що такі особи відповідають вимогам п. 181.1 Податкового кодексу України (далі — ПК). Ця заява подається не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід на загальну систему. 

Перейменування назви вулиці — підстава для здійснення перереєстрації платника ПДВ
В результаті перейменування назви вулиці, міста, селища, зміни поштового індексу тощо вносяться зміни у відомості про місце проживання ФОП, що містяться у Єдиному державному реєстрі, а це є підставою для здійснення перереєстрації платника ПДВ шляхом подання реєстраційної заяви за формою № 1-ПДВ з позначкою «Перереєстрація».

Виник податковий борг: як його розстрочити (відстрочити)
Податкові органи мають право надавати відстрочення та розстрочення податкового боргу на підставі заяви платника та прийнятого податковим органом відповідного рішення та укладеного договору.

На рахунку відсутні кошти: чи може довірена особа сплатити податок?
Грошове зобов’язання (крім ЄСВ) або податковий борг платника за податками/зборами може погасити інший суб’єкт господарювання або фізична особа за умови, що такий суб’єкт господарювання або фізична особа є податковим агентом, або представником платника.

Черговість сплати коштів у разі наявності податкового боргу
У разі наявності податкового боргу ДПС зобов’язані зарахувати сплачені кошти в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником.

Вторинна реєстрація РРО: перевірте зняття його з обліку попереднім власником

Перед придбанням РРО, який вже був введений в експлуатацію, слід перевірити на сервісах відкритих даних інформацію щодо такого РРО, а саме: скасування його реєстрації в органах ДПС попереднім власником. Для інформування суб’єктів господарювання ДПСУ щодекади оприлюднює на своєму вебсайті дані щодо:

  • фіскальних номерів РРО із зазначенням найменування суб’єкта господарювання (прізвища, імені, по батькові), дати реєстрації РРО, а також номера останньої книги обліку розрахункових операцій, зареєстрованої на такий РРО, та дати її реєстрації;
  • фіскальних номерів РРО, реєстрацію яких скасовано за заявою суб’єкта господарювання або з ініціативи контролюючого органу, із зазначенням найменування суб’єкта господарювання (П. І. Б.), дати, причини та підстави для скасування реєстрації РРО.

Який порядок та підстави відмови в РРО-реєстрації?
ГУ ДПС у Луганській області повідомило, що протягом двох робочих днів після отримання заяви про реєстрацію РРО за формою № 1-РРО (далі — реєстраційна заява за ф. № 1-РРО) (додаток 1 до Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14 червня 2016 року № 547, далі — Порядок № 547) контролюючий орган відмовляє платнику в реєстрації РРО у таких випадках.

Розрахунки за подарунковими сертифікатами: чи треба застосовувати РРО?
ГУ ДПС в Івано-Франківській області повідомило: якщо розрахунок за товари, які отримує покупець, здійснюється за допомогою подарункового сертифіката, то у реквізиті «форма оплати» фіскального касового чека зазначається «Подарунковий сертифікат» та, у разі необхідності, сума коштів, яка доплачується готівкою чи безготівково (кредитна картка тощо).

Найтиповіші порушення страхувальників
Для уникнення помилок фахівці Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції ФСС в Харківській області рекомендують платникам звернути увагу на такі найбільш поширені порушення.


ДЛЯ ВСЕХ ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Відтермінування РРО-новацій: вивчаємо порядок та етапи впровадження

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» від 20 вересня 2019 року № 128-IX передбачено нові норми щодо застосування РРО та визначено етапи їх впровадження. При цьому Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17 березня 2020 року № 533-ІХ відтерміновано запровадження нових правил використання РРО. Зміни у застосуванні РРО наведемо в Таблиці.ВСЁ ДЛЯ ПЛАТЕЛЬЩИКОВ ЕДИНОГО НАЛОГА
Перукарні та салони краси: коли ФОП-­єдинники можуть перебувати на 1 групі
Наведемо пояснення щодо особливостей надання побутових послуг перукарнями та салонами краси безпосередньо ФОП — платниками єдиного податку на 1 групі, які не мають най­маних працівників. 


ПРАВОВАЯ ШКОЛА ЧАСТНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
Податковий борг до 1020 грн.: що чекає платника

У разі наявності у платника податкового боргу до 1020 грн. податкова вимога боржнику не надсилається, але при цьому на заборговану суму нараховуються штрафні санкції.

Підтвердити відсутність у себе податкового боргу платник може за допомогою Електрон­ного кабінету, зайшовши в меню «Стан розрахунків з бюджетом», або на вебпорталі ДПС України в розділі «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера».


Як отримати інформацію про податковий борг онлайн

Щомісячно на офіційному сайті ДПСУ (https://tax.gov.ua/: Головна/Відкриті дані/Інформація) оприлюднюється інформація щодо суб’єктів господарювання, які мають податковий борг, із зазначенням керівників таких суб’єктів господарювання, та сум податкового боргу в розрізі платежів та територіальних податкових органів.


Довідка про відсутність ЄСВ-­заборгованості: процедура отримання

Довідка про відсутність заборгованості формується за відсутності у платника податкового боргу та/або недоїмки зі сплати ЄСВ.

Наказом Мінфіну від 3 вересня 2018 року № 733 затверджено «Порядок надання довідки про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на конт­ролюючі органи» (далі — Порядок № 733).

Для отримання такої довідки необхідно подати заяву про надання довідки про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи за формою згідно з додатком 2 до Порядку № 733.